Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... estimarea valoarii imobilului la partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

estimarea valoarii imobilului la partaj

cum estimezi valoarea imobilului supus partajarii in cazul in care partile divorteaza?
valoarea pe care o are imobilul in momentul intocmirii capatului de cerere sau valoarea pe carea avut-o imobilul la momentul in care partile au cumparat casa in rosu acu 10 ani ?
Se ia in calcul valoarea actuala a imobilului ... poate fi valoarea de impozitare din certificatul de atestare fiscala ...iar in cazul in care valoarea de expertiza va fi mai mare vi se va pune in vedere completarea taxei de timbru.
Mihaela Nevoie, Avocat
de obicei cine cere expertiza partea adversa sau instanta? daca partea adversa o cere el plateste nu-i asa? iar daca o cere instanta cine o plateste?

la 150.000 eu s-a estimat initial imobilul cu o taxa de timbru considerabila. se doreste micsorarea valorii intr-un mod oarecare plauzibil pentru o taxa de timbru mai mica, cam care ar fi motivarea in opinia dvs ?
sergiu balint, utilizator