Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot lucra cu 2 contracte de munca full-time in Romania ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot lucra cu 2 contracte de munca full-time in Romania ?

Buna!
pot lucra cu 2 contracte de munca full-time in Romania ? In SUA se poate!
Amintiti si cadrul legislativ al raspunsului Dvs daca se poate

Va multumesc!
Puteti lucra cu doua contracte cu program normal.
Cadrul legal este codul muncii care nu interzice acest lucru, coform principiului ceea ce nu este interzis este permis.

conform principiului invocat de d-na adelaida_07,, ar presupune ca putem incheia chiar 3 contracte full time.
codul muncii limiteaza nr de ore pe care le poate presta un angajat.
promit sa revin cu detalii in aceasta problema ridicata.
gabriel z a scris:

conform principiului invocat de d-na adelaida_07,, ar presupune ca putem incheia chiar 3 contracte full time.
codul muncii limiteaza nr de ore pe care le poate presta un angajat.
promit sa revin cu detalii in aceasta problema ridicata.

Se pot incheia chiar si 5 contracte pentru ca legea nu limiteaza numarul de ore.....
Cu siguranta sunt economisti care au contracte cu timp partial la societati a caror suma intrece cu mult 24 ore pe zi. Cine sta sa le adune?
Prevederea care limita numarul de ore pe care le poate lucra un salariat a fost abrogata din codul muncii de prin 2005.
Cate locuri de munca cu timp normal poate lucra un salariat tine exact de capacitatea lui de a face fata acestor slujbe.
In mod reala o persoana poate face fata la 2 astfel de contracte in functie de orar si natura muncii pentru o perioada mai mare sau mai mica de timp.
conform principiului invocat de d-na adelaida_07,, ar presupune ca putem incheia chiar 3

Daca se scoala cu o ora mai devreme sa ajunga la toate.

Nu interzice dar cum se respecta codul muncii?
Art. 131. - (1) Salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin excepţie, în cazul muncii în schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore între schimburi.
Mai era cazul sa interzica?

Sclavi ne facem singuri nu modificarile la codul muncii (asta daca nu sunt alte interese la mijloc)
nu contest faptul ca sunt unele persoane care au contracte partiale de munca la care daca stam sa le adunam orele pe o zi,ajungem sa remercam ca s-a inventat ziua de munca de 40 ore:).
este evident ca acest lucru nu va mai fi posibil o data cu creionarea sistemului national de evidenta ITM,gen CAS(desigur,dc nu le va cadea soft-ul..des:)
exista sanciuni prevazute in codul muncii pt angajatorui care trebuie sa verifice(nu se specifica cum anume) situatia angajatului.
acest lucru implica faptul ca o persoana poate avea vechime in campul muncii dupa...10 ani,de ex.