Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare cheltuiala chirie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare cheltuiala chirie

Buna ziua
In lunile noiembrie si decembrie 2010, societatea la care lucrez, a ramas restanta la plata chiriilor. Termenii din contract sunt urmatorii:
- Durata contractului: pana la 31.06.2011
- Valoarea chiriei este de 1500 euro/luna
- Plata chiriei se face lunar, in avans, pana cel tarziu 25 ale fiecarei luni pentru chiria aferenta lunii urmatoare de contract. Plata se face in RON la cursul de schimb comunicat de BNR din ziua platii.
Problema mea o reprezinta modul de inregistrare in contabilitate si tratamentul ulterior a datoriei la sfarsitul lunii/anului.
Multumesc anticipat!

Buna ziua.

Pentru plata in avans :

471 = 5311

Se inregistreaz cheltuiala cu chiria dupa data scadenta

612 = 471