Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea nr. 284/2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea nr. 284/2010

Cand intra in vigiare legea cadru privind salarizareaunitara a personalului platit din fonduri publice
Conform Ordinului nr, 77/2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice.

I. Reincadrarea personalului in anul 2011

A. In aplicarea art. 33 din Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si a art. 4 alin. (3) din Legea nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice, prin act administrativ, personalul platit din fonduri publice se reincadreaza, corespunzator transelor de vechime in munca avute in luna decembrie 2010, pe functiile corespunzatoare categoriei, gradului si treptei profesionale detinute, stabilindu-se clasa de salarizare.
5. Persoanei incadrate conform exemplului prevazut la pct. 2, care desfasoara activitati in cadrul unei echipe de proiect finantat din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, la clasa de salarizare 70 i se adauga pana la 25 de clase de salarizare suplimentare, stabilite potrivit legii, pe perioada cat isi desfasoara activitatea in aceste conditii. Timpul efectiv alocat lunar este corespunzator unei norme intregi, pentru care se acorda 25 de clase de salarizare suplimentare, sau poate corespunde unor fractiuni de norma, dupa cum urmeaza:
- pana la 8 ore se acorda o clasa de salarizare;
- intre 9 si 35 de ore se acorda 5 clase de salarizare;
- intre 36 si 62 de ore se acorda 9 clase de salarizare;
- intre 63 si 89 de ore se acorda 13 clase de salarizare;
- intre 90 si 116 ore se acorda 17 clase de salarizare;
- intre 117 si 143 de ore se acorda 21 de clase de salarizare;
- peste 144 ore, dar fara a depasi durata maxima a timpului de lucru prevazuta de normele legale in vigoare, se acorda 25 de clase de salarizare. In primele 5 zile ale fiecarei luni calendaristice, in functie de numarul de ore efectiv lucrate in luna anterioara, conform pontajului lunar semnat de managerul/coordonatorul/seful de proiect, se stabileste numarul corespunzator de clase ce este acordat pentru activitatea desfasurata in luna anterioara ca membru al echipei de proiect, in intelesul art. 34 din Legeacadru nr. 284/2010.
Conducatorul institutiei, prin act administrativ, nominalizeaza, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, dintre persoanele care sunt implicate in pregatirea si implementarea proiectelor cu finantare din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, pe cele care, in calitate de membre ale unei echipe de proiect, vor beneficia de majorarea salariala prevazuta la art. 34 alin. (1) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu incadrarea in numarul prevazut la alin. (4) al aceluiasi articol, dupa caz.

Succes!
Asta este . Multumesc
Cum se procedeaza cu cei care aveau salariul majorat cu 75% in cursul anului 2010?
In normele de aplicare era un exemplu in care se arata ca daca a avut salariul majorat cu 75% in anul 2010, la el se calcula diminuarea cu 25% si apoi majorarea de 15%.
Este corect asa, sau trebuie aplicate 25 de clase suplimentare de salarizare pentru mai mult de 144 ore lucrate la proiecte.
Cum se aplica clasele suplimentare de salarizare de la pct.5 din Norme, daca la acest punct 5 se vorbeste despre un angajat salarizat conf. anexei III/1 din Legea 330/2009. Se aplica aceste clase si celor cuprinsi in alte grile de salarizare? III/3 de exemplu pentru functionarii publici din primarii.
Cum vedeti aplicarea corecta a art.34 din Legea 284/2010?
Pontajul care se intocmeste de managerul de proiect este doar pentru compartimentul de resurse umane pentru stabilirea salariului in luna respectiva, functie de nr. de ore lucate pe proiecte. Acest pontaj este necesar la contabilitate pentru plata drepturilor? sau este suficient pentru resurse umane pentru emiterea dispozitiei cu salariul de baza.
Care este parerea dvs?