Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum se completeaza un act constitutiv si ce trebuie sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum se completeaza un act constitutiv si ce trebuie sa contina dosarul unei asociatii nonprofit?

Dosarul trebuie sa contina toate cele 5-6 copii plus originalele ?

Cum se completeaza? membri ex: Marian; Paul; Sara si asociatia xxx.
-la art. 6 la "membri" ce pun numarul lor sau numele;tot la art.6 b dupa "noi" pun numele nostru ?
-si ca inputernicit pot sa trec presedintele asociatiei?
-nu inteleg ce se completez aici:"Redactat in [recomandat 5-6] exemplare, cu cate .......... pagini fiecare, din
care s-au eliberat partilor .......... exemplare originale, astazi,
................................, data atestarii".

model tip:
Actul Constitutiv al Asociatiei XXXXXXXXXXXXXXXXX
ACTUL CONSTITUTIV AL ASOCIATIEI
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Art. 1. (1) AsociaTia XXXXXXXXXXXXXXXXXX, denumita in continuare
"Asociatia", este o organizatie neguvernamentale, non-profit, apolitica si
independenta, cu beneficiu public, infiintata in temeiul OG nr. 26/2000, cu
modificarile si completarile ulterioare si potrivit prezentului Statut.
(2) Membrii fondatori ai Asociatiei sunt:
[numele complet, datele de identificare din actul de identitate]
Art. 2. Asociatia este persoana juridica romana de drept privat si va avea
denumirea de Asociatia XXXXXXXXXXXXXXXXXX, conform dovezii de
disponibilitate a denumirii cu numarul .................. din ......................, eliberata
de catre Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetetenesti.
Art. 3. Asociatia este constituita pe durata determinata/nedeterminata si
are sediul in ....................................................... Sediul poate fi mutat in orice
alt loc, pe baza hotararii Consiliului Director, cu respectarea prevederilor
legale.
Art. 4. Membrii Asociatiei doresc sa se asocieze in scopul
............................................ [mentionati intr-o singura fraza scopul Asociatiei,
de ex.: reprezentarii intereselor persoanelor cu deficiente de auz din
Romania]
Art. 5. Patrimoniul initial al Asociatiei este format din activul initial, constituit
prin aportul in numerar al membrilor fondatori, in valoare totala de ................
lei.
Art. 6. Componenta nominala a celor dintai organe de conducere,
administrare si control este urmatoarea:
a. Consiliul Director:
Presedinte - ........................
Vicepresedinte - .................................
Secretar - ............................................
Membri .............................................
b. Adunarea Generala se compune din toti membrii Asociatiei.
Noi, ......................................................................................................,
fondatorii Asociatiei XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX imputernicim pe
..........................................., domiciliat in ........................................., posesor
al C.I. ......................................, C.N.P. ........................................., ca in
numele nostru si pentru noi sa desfasoare procedura de dobandire a
personalitatii juridice, si indeplineasca procedura de autentificare/atestare si
sa aduca la indeplinire formalitatile de inscriere a Asociatiei in Registrul
Asociatiilor si Fundatiilor, in conditiile OG nr. 26/2000, cu modificarile si
completarile ulterioare.
Redactat in [recomandat 5-6] exemplare, cu cate .......... pagini fiecare, din
care s-au eliberat partilor .......... exemplare originale, astazi,
................................, data atestarii.
SEMNATURILE MEMBRILOR FONDATORI

MULTUMESC!
barabancea, utilizator
Nu sunteti foarte explicit. Va folositi de un model tip? Va astept cu lamuriri ca sa va pot ajuta.

Pentru inceput, puteti sa va clarificati unele aspecte daca lecturati OG nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii si Ordinul nr. 954/B/C/2000 pentru aprobarea Regulamentului privind organizarea Registrului asociaţiilor şi fundaţiilor, Registrului federaţiilor şi Registrului naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial.

Probabil stiti deja ca actul constitutiv trebuie autentificat sau atestat de avocat, care, de regula, au modele tip pe care lucreaza. Poate solicitati ceva indrumari directe de la persoana care va va ajuta in acest sens.

am pus un model
daca m-a poate ajuta careva multumesc
barabancea, utilizator
Uitati aici cateva modificari si indicatii:

Dosarul de depunere trebuie sa contina 3 originale si 1 copie.
La "membri" completati doar daca exista si alti membri decat cei care infiinteaza asociatia.
Da, trebuie sa mentionati numele membrilor care au infiintat asociatia atunci cand imputerniciti o persoana sa se ocupe de inregistrare (puteti imputernici pe orice considerati potrivit).
"Redactat in 7 exemplare, cu cate .......... pagini fiecare, din
care s-au eliberat partilor 6 exemplare originale, astazi,
................................, data atestarii".

Actul Constitutiv al Asociatiei ___

ACTUL CONSTITUTIV AL ASOCIATIEI
___
Art. 1. (1) Asociatia ___ denumita in continuare
"Asociatia", este o organizatie neguvernamentale, non-profit, apolitica si
independenta, cu beneficiu public, infiintata in temeiul OG nr. 26/2000, cu
modificarile si completarile ulterioare si potrivit prezentului act.
(2) Membrii fondatori ai Asociatiei sunt:
__, domiciliat in...., cetatean roman, (ne)casatorit, fiul lui.......identificat cu .....eliberat de.....CNP....
[numele complet, datele de identificare din actul de identitate]
Art. 2. Asociatia este persoana juridica romana de drept privat si va avea
denumirea de Asociatia XXXXXXXXXXXXXXXXXX, conform dovezii de
disponibilitate a denumirii cu numarul .................. din ......................, eliberata
de catre Ministerul Justitiei.
Art. 3. Asociatia este constituita pe durata determinata - trebuie sa indicati exact perioada/nedeterminata si
are sediul in ....................................................... Sediul poate fi mutat in orice
alt loc, pe baza hotararii Consiliului Director, cu respectarea prevederilor
legale.
Art. 4. Membrii Asociatiei doresc sa se asocieze in scopul
............................................ [mentionati intr-o singura fraza scopul Asociatiei,
de ex.: reprezentarii intereselor persoanelor cu deficiente de auz din
Romania]
Art. 5. Patrimoniul initial al Asociatiei este format din activul initial, constituit
prin aportul in numerar al membrilor fondatori, in valoare totala de ................
lei.
Art. 6. Componenta nominala a celor dintai organe de conducere,
administrare si control este urmatoarea:
a. Consiliul Director:
Presedinte - ........................
Vicepresedinte - .................................
Secretar - ............................................
Membri .............................................
b. Adunarea Generala se compune din toti membrii Asociatiei.
Noi, (cei trei)
fondatorii Asociatiei XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX imputernicim pe
..........................................., domiciliat in ........................................., posesor
al C.I. ......................................, C.N.P. ........................................., ca in
numele nostru si pentru noi sa desfasoare procedura de dobandire a
personalitatii juridice, si indeplineasca procedura de autentificare/atestare si
sa aduca la indeplinire formalitatile de inscriere a Asociatiei in Registrul
Asociatiilor si Fundatiilor, in conditiile OG nr. 26/2000, cu modificarile si
completarile ulterioare.
Redactat in 6 exemplare, cu cate .......... pagini fiecare, din
care s-au eliberat partilor .5 exemplare originale, astazi,
................................, data atestarii.

SEMNATURILE ASOCIATILOR FONDATORI