Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... motivarea si redactarea hotararii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

motivarea si redactarea hotararii

Cf. art. 264 Cod. proc. civ.,
Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.

As dori sa pun urmatoarea intrebare: De vreme ce motivarea inseamna expunerea motivelor de fapt si de drept care au dus la pronuntarea hotararii respective, expunere care se face in scris, si se semneaza de catre jude (sau juzi; caz in care se mentioneaza si parerea juzilor ramasi in minoritate), asta oare nu inseamna ca si redactarea ar trebui sa se faca in aproximativ acelasi interval maxim, tinand cont de faptul ca grefierul nu modifica, ci numai redacteaza cele scrise de jude?
termenul de redactare este unul de recomandare, nu imperativ pentru instanta(din..pacate).
puteti solicita o copie dupa minuta incheierii de sedinta de la data pronuntarii. in rest..sa solicitati in scris instantei redactarea cu maxima diligenta a sentintei(deciziei), invocand motive pertinente si din care sa reiasa caracterul de urgenta...
sau sa insistanti pe langa grefierul de sedinta sa readuca aminte competului de judecata sa finalizez redactarea.
din experienta, va pot spune ca am primit o sentinta redactata dupa un an de zile de la pronuntare...
Motivarea unei hotarari judecatoresti este obligatorie si se face in termen de maxim 30 de zile. Dar la noi s-a incetatenit ideea de a nu se respecta aceasta dispozitie. Cunosc cateva spete, in care instanta nu a motivat hotararile luate chiar daca a solicitat una din parti acest lucru in scris!
gabriel z a scris:

termenul de redactare este unul de recomandare, nu imperativ pentru instanta(din..pacate).
puteti solicita o copie dupa minuta incheierii de sedinta de la data pronuntarii. in rest..sa solicitati in scris instantei redactarea cu maxima diligenta a sentintei(deciziei), invocand motive pertinente si din care sa reiasa caracterul de urgenta...
sau sa insistanti pe langa grefierul de sedinta sa readuca aminte competului de judecata sa finalizez redactarea.
din experienta, va pot spune ca am primit o sentinta redactata dupa un an de zile de la pronuntare...

Va multumesc pentru raspuns. Nu-mi este 100% clar: motivarea si redactarea reprezinta acelasi lucru, sau nu? Pentru ca, daca sunt acelasi lucru, atunci textul de lege spune ca se face in max 30 de zile - imperativ.
Ca juzii nostri, care trateaza justitia in general ca pe un fief propriu si actul de justitie ca fiind definit de "asta-i pohta ce-am pohtit", nu motiveaza nici dupa 1 an cateodata, asta e altceva; daca Romania ar fi un stat de drept, li s-ar da pedepse disciplinare, li s-ar incheia dosare penale pentru vatamarea intereselor persoanei, etc. Dar Romania este... cum este (si sa ne amintim si versul: "Si ca dansa suntem noi.").
Daca insa motivarea si redactarea nu sunt acelasi lucru, atunci nici macar nu exista vreun text de lege care sa le "recomande" cand sa redacteze (nu exista undeva referinta la "redactare"... sau ma insel eu?).
Personal as inclina sa cred ca "motivarea" este si redactarea, pentru ca, odata facuta, trebuie semnata de jude/juzi si - in teorie - nu se mai poate modifica decat dpdv al erorii materiale. Dar nu sunt de specialitate, si din cauza asta am pus intrebarea.

Referitor la ce se petrece in realitate, este trist. Ce sa mai vorbim de judecatorii, cand la ICCJ dureaza 1/2 an si mai bine?

"Unde esti tu Tepes-Doamne..."
tudorioan a scris:

Motivarea unei hotarari judecatoresti este obligatorie si se face in termen de maxim 30 de zile. Dar la noi s-a incetatenit ideea de a nu se respecta aceasta dispozitie. Cunosc cateva spete, in care instanta nu a motivat hotararile luate chiar daca a solicitat una din parti acest lucru in scris!

La spetele alea mai adaugati va rog vreo 2 - ale mele (una la o judecatorie, alta chiar la ICCJ) unde de vreo 7 luni nu s-a motivat. Este "metoda casei" asta cu uitarea motivarii... ca doar e "tara lor", nu?
Se poate face o CERERE PENTRU URGENTAREA REDACTARII
HOTARARII
pe care o adresati instantei care este obligata sa va redacteze hotararea.Puteti formula cererea in mod politicos dar ferm, amintind de cand s-a pronuntat, cat timp a trecut si solicitati urgentarea redactarii.Termenul este de 30 zile.Oare, care instanta il respecta-dar vezi, sa intarzii 1 zi in vreo cale de atac-de apel de recurs, si adio!!!!!!!!-motivarea lor ca sunt f.aglomerati- iti da mana sa-i tragi la raspundere?si cine sa te asculte?Dar cu cererea mai sus mentionata o sa aduci aminte instantei, dosarul tau, uitat prin vreun sertar. Bafta!!=D>=D>