Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere

Vreau sa mi se explice si mie care este diferenta intre "admitere in magistratura" si "admitere la Institutul National de Magistratura"
admiterea in magistratura este ocuparea unei functii de judecator si admiterea la institut este promovarea examenului de pregatire a magistratilor
Admiterea la institut se face de catre absolventii de drept...iar cea in magistratura de persoanele care au o experienta de minim 5 ani in domeniu,nu?
Pentru ambele este necesara absolvirea unor studii juridice. Diferenta consta in timpul pregatitor, care este de 2 ani la INM si mult mai putin la magistratii cu 5 ani vechime- parca 6 luni, dar nu vreau sa dezinformez....consulta mai bine site-ul inm-lex.ro-
La INM te poti inscrie fara sa ai tangenta neaparat cu dreptul, si fara o anumita vechime in specialitate, la magistratura, trebuie sa ai minim 5 ani vechime in specialitate juridica.
cazacuioana a scris:

admiterea in magistratura este ocuparea unei functii de judecator si admiterea la institut este promovarea examenului de pregatire a magistratilor

...de judecator si de procuror.:)
ok...am inteles....
examenul la Inm este mai greu ca la magistratura?eu asa am auzit,si nush cat de adevarat este,,,,,