Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA obligatii fiscale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA obligatii fiscale

buna ziua ,

am mai avut aceasta intrebare si am uitat sa fac precizarea PENSIONAR - PFA cu contract de servicii

va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale am , ce anume se retine la platitor , la ce trebuie sa ma asigur singur

va multumesc
Ca titular de PFA trebuie sa platiti: impozit pe venit 16% din venitul net sau norma de venit; contributie de sanatate 5,5% din venitul net sau norma de venit (se depune o declaratie de asigurare la Casa de Sanatate la care se anexeaza decizia de impunere de la fisc certificartul de inregistrare - copie). Nu se datoreaza contributie pentru pensie 31,3%.
va multumesc pentru raspuns
buna ziua,

as avea si eu nevoie de o lamurire, lucrez intr-o firma, sunt angajat cu carte de munca pe o perioada nedeterminata, am si un pfa, suntr traducatorautorizat pe care l-am infiintat anul acesta.
intreabrea era daca trebuie sa platesc si eu cei 5.5% pentru sanatate tinand cont ca firma la care sunt angajat imi platesta deja acesti 5.5%

multumesc !
Endelus a scris:

buna ziua,

as avea si eu nevoie de o lamurire, lucrez intr-o firma, sunt angajat cu carte de munca pe o perioada nedeterminata, am si un pfa, suntr traducatorautorizat pe care l-am infiintat anul acesta.
intreabrea era daca trebuie sa platesc si eu cei 5.5% pentru sanatate tinand cont ca firma la care sunt angajat imi platesta deja acesti 5.5%

multumesc !

Domnilor cetateni !!! contributia la sanatate se plateste pentru un venit !!! Remuneratia obtinuta ca angajat este un venit iar banii primiti ca PFA reprezinta alt venit. Deci venituri deferite - contributii diferite, corespunzatoare fiecarui venit.

E ca si cum ai avea un copil care primeste alocatie. Daca mai faci unul nu mai trebuie sa primesti alocatie ca deja o primesti. #-o