avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA obligatii fiscale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA obligatii fiscale

buna ziua ,

am mai avut aceasta intrebare si am uitat sa fac precizarea PENSIONAR - PFA cu contract de servicii

va rog sa-mi spuneti ce obligatii fiscale am , ce anume se retine la platitor , la ce trebuie sa ma asigur singur


va multumesc
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 11:26, 15 Februarie 2011
Ca titular de PFA trebuie sa platiti: impozit pe venit 16% din venitul net sau norma de venit; contributie de sanatate 5,5% din venitul net sau norma de venit (se depune o declaratie de asigurare la Casa de Sanatate la care se anexeaza decizia de impunere de la fisc certificartul de inregistrare - copie). Nu se datoreaza contributie pentru pensie 31,3%.
va multumesc pentru raspuns
buna ziua,

as avea si eu nevoie de o lamurire, lucrez intr-o firma, sunt angajat cu carte de munca pe o perioada nedeterminata, am si un pfa, suntr traducatorautorizat pe care l-am infiintat anul acesta.
intreabrea era daca trebuie sa platesc si eu cei 5.5% pentru sanatate tinand cont ca firma la care sunt angajat imi platesta deja acesti 5.5%

multumesc !
Endelus a scris:

buna ziua,

as avea si eu nevoie de o lamurire, lucrez intr-o firma, sunt angajat cu carte de munca pe o perioada nedeterminata, am si un pfa, suntr traducatorautorizat pe care l-am infiintat anul acesta.
intreabrea era daca trebuie sa platesc si eu cei 5.5% pentru sanatate tinand cont ca firma la care sunt angajat imi platesta deja acesti 5.5%

multumesc !

Domnilor cetateni !!! contributia la sanatate se plateste pentru un venit !!! Remuneratia obtinuta ca angajat este un venit iar banii primiti ca PFA reprezinta alt venit. Deci venituri deferite - contributii diferite, corespunzatoare fiecarui venit.

E ca si cum ai avea un copil care primeste alocatie. Daca mai faci unul nu mai trebuie sa primesti alocatie ca deja o primesti. #-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa platesc Busmastif Busmastif am pfa si vreau sa stiu ce taxe trebuie sa platesc si cat? (vezi toată discuția)
Impozitare pfa & angajat norma intreaga colt1504 colt1504 Buna ziua. In primul rand imi cer scuze daca intrebarile mele sunt mai stupide, dar chiar nu ma pricep deloc la chestiile de fiscalitate si ... (vezi toată discuția)
Pfa smartcars smartcars buna ziua, o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai ... (vezi toată discuția)