Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere somaj pensionar cu CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere somaj pensionar cu CM

Buna ziua,
un pensionar cu CM la o firma unde are locul de munca de baza i se mai retine somaj?
Nu i se retine contributia pentru somaj .
Va multumesc pt. raspuns. Puteti sa-mi indicati si baza legala?
legea 76/2002
flori9 a scris:

Va multumesc pt. raspuns. Puteti sa-mi indicati si baza legala?

Legea nr.76/2002 , art. 19. - In sistemul asigurarilor pentru somaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau pe baza de contract de munca temporara, in conditiile legii, cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;
In articol nu se specifica, insa banuiesc ca se aplica si pensionatilor medical cu drept de munca 4 h/zi.
Va multumesc !