avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere somaj pensionar cu CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere somaj pensionar cu CM

Buna ziua,
un pensionar cu CM la o firma unde are locul de munca de baza i se mai retine somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:57, 15 Februarie 2011
Nu i se retine contributia pentru somaj .
Va multumesc pt. raspuns. Puteti sa-mi indicati si baza legala?
legea 76/2002
flori9 a scris:

Va multumesc pt. raspuns. Puteti sa-mi indicati si baza legala?


Legea nr.76/2002 , art. 19. - In sistemul asigurarilor pentru somaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau pe baza de contract de munca temporara, in conditiile legii, cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;
In articol nu se specifica, insa banuiesc ca se aplica si pensionatilor medical cu drept de munca 4 h/zi.
Va multumesc !

Alte discuții în legătură

Recuperare contributie la bugetul de asigurari ptr somaj maria petrache maria petrache Cum si de unde poate fi recuperata suma retinuta la bugetul asig ptr somaj, in conditiile in care in perioada 2003-2010 aveam calitatea de pensionar, dar am ... (vezi toată discuția)
Plata contributii salariat pensionar isobelbella isobelbella ce contributii nu mai plateste un salariat pensionat pentru limita de varsta? (vezi toată discuția)
Drept somaj salariat cu pensie boala lacramioaragologan lacramioaragologan daca un salariat este angajat cu 4 ore deoarece este pensionat pe caz de boala,are dreptul la somaj? (vezi toată discuția)