Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... recuperare contributie la bugetul de asigurari ptr ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

recuperare contributie la bugetul de asigurari ptr somaj

Cum si de unde poate fi recuperata suma retinuta la bugetul asig ptr somaj, in conditiile in care in perioada 2003-2010 aveam calitatea de pensionar, dar am lucrat cu contract ca functionar public?
Cum sa recuperati suma?Acea contributie era obligatorie si se face la pensie o recalculare in functie de contributiile platite in timp ce erati angajata.

Ma scuzati, am citit repede si am crezut ca va referiti la contributia pentru Casa de pensii.
Crissa C, Consilier juridic
Va multumesc ptr raspuns, dar repet aveam calitatea de pensionar, ori pensionarii nu pot fii someri! Se platesc celelalte contributii, dar somaj nu! Legea 76/2002 privind asigurarile pt somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 18 si art 19.
Doamna, ce vreti dvs. sa recuperati? Din pensie nu se retin decat impozitul si contributia pentru asigurarile sociale de sanatate.

Ceea ce vi s-a retinut din veniturile incasate ca functionar public este o alta poveste. In niciun caz nu se cumuleaza pensia cu aceste venituri ca apoi sa se faca retinerile si sa se plateasca toate contributiile obligatorii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 19. - În sistemul asigurărilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau pe bază de contract de muncă temporară, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
2. Pentru salariatii care cumuleaza pensia cu salariul nu se retine contributia pentru asigurarile de somaj.
3. Daca vi s-a retinut aceasta contributie mergeti la angajator si cereti sa vi se restituie. Acesta o poate face prin diminuarea contributiei de somaj datorata ANOFM.
Aici mai intervine un aspect si anume, angajatul comunica angajatorului decizia de pensionare si din acel moment angajatul in cauza are statut de pensionar cumul de functii si tot din acel moment al schimbarii statutului nu se calculeaza contributia la somaj pentru venitul realizat.