Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionar angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionar angajat

Buna ziua

Va rog frumos sa-mi spune-ti daca unui salariat ( are CIM cu norma intreaga) care are calitatea si de pensionar trebuie sa i sa retina si contributii de somaj.

Multumesc mult
1. Unui pensionar angajat cu contract individual de munca nu i se retine contributia pentru somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 19. - În sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

a) persoanele care desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau pe bazã de contract de muncã temporarã, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;