avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionar angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionar angajat

Buna ziua

Va rog frumos sa-mi spune-ti daca unui salariat ( are CIM cu norma intreaga) care are calitatea si de pensionar trebuie sa i sa retina si contributii de somaj.

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:22, 30 Septembrie 2014
1. Unui pensionar angajat cu contract individual de munca nu i se retine contributia pentru somaj.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 19. - În sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

a) persoanele care desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau pe bazã de contract de muncã temporarã, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca cu 2 ore/zi retaq retaq La CIM 2 ore /zi as dori sa stiu cum se completeaza in programul pentru somaj tipul de norma pentru ca acolo nu este specificat pentru program cu 2 ore/zi (vezi toată discuția)
Recuperare contributie la bugetul de asigurari ptr somaj maria petrache maria petrache Cum si de unde poate fi recuperata suma retinuta la bugetul asig ptr somaj, in conditiile in care in perioada 2003-2010 aveam calitatea de pensionar, dar am ... (vezi toată discuția)
Plata contributii salariat pensionar isobelbella isobelbella ce contributii nu mai plateste un salariat pensionat pentru limita de varsta? (vezi toată discuția)