Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Aplicabilitatea art. 5 alin 1 lit a) Legea 221/2009
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Aplicabilitatea art. 5 alin 1 lit a) Legea 221/2009

Dragi colegi,

m-ar interesa parearea voastra in ce priveste aplicabilitatea art. 5 alin 1 lit a) Legea 221/2009, avand in vedere deciziile controversate ale Curtii Constitutionale nr1358/2010 şi 1360/2010, prin care s-au admis exceptiile de neconstitutionalitate in multe dosare si s-a declarat neconstitutional articolul de mai sus. Cu toate acestea Decizia Curtii Constitutionale nr. 1461/2010 referitoare la respingerea exceptiei de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 5 alin. (1) lit. a) teza intai se respinge ca inadmisibila aceeasi exceptie . As dori sa pun urmatoarele intrebari:
1. Se mai pot acorda /solicita daune morale pe baza L221/2009?
2. Daca nu , care ar fi temeiul juridic? se pot acorda pe drept comun?
3 Cum ramane cu hotararile date deja?
Buna ziua,
Momentan nu se mai pot acorda daune morale in baza legii 221/2009, dosarele se suspenda deocamdata la instanta. totusi ramane valabil capatul de cerere privind stabilirea caracterului politic ( daca instanta nu suspenda dosarul). Se acorda si s-au acordat despagubiri si pe dreptul comun dar este dificil din moment ce nu exista o legislatie coerenta. Chiar daca sunt hotarari definitive si irevocabile, nu cred ca s-a ajuns ca cineva sa primeasca banii "in mana".