Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 10 - succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 10 - succesiune

Buna ziua,
La dezbaterea succesiunii, ne confruntam cu urmatoarea situatie: cf. Lg.10 mama ar mai fi trebuit sa primeasca cele 5 mld. lei numerar. Tinand cont ca acesti bani nu exista si nu se stie daca vom mai beneficia vreodata de ei, sau in ce cuantum, sau CAND;cum ii putem evidentia in actele de succesiune , fara a plati eventualele taxe, impozite(presupun enorme)...pentru niste bani virtuali?
archie, utilizator
ar fi bine sa se specifice doar titulatura de despagubiri fara a se mentiona suma.
in ce stadiu se afla in prezent dosarul de despagubiri?
in cazul in care a fost depus in termen acea notificare(conf lg 10),iar daca dosarul a fost inanintat catre comisia judeteana de despagubiri doar,este un aspect
daca s-a facut deja evaluarea bunului(prin acei experti acreditati de pe langa comisiile judetene),iar dosarul a fost remis spre verificare comisiei de la bucuresti,este un alt aspect.
cert este ca in cazul in care s-au respectat conditiile legale,intr-un final veti primi o suma de bani,fiind acum de notoriete faptul ca FP se tranzactionaeaza la BVB. ce este intradevar incert este cuantumul valoric al despagubirii,variind zilnic in functie de cotatiile la bursa.
Dosarul a fost definitivat, s-au luat si actiunile aferente despagubirii...au ramas doar cele 5 mld. numerar