Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 15/2003
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 15/2003

imi puteti spune (cu certitudine) daca se cumpara de la primarie terenul dat pt tineri sa-si construiasca o locuinta???
devii automat proprietar pe teren odata cu receptia casei??
Terenul se acorda in folosinta gratuita, nu proprietate, pe durata existentei constructiei.
ADELA STROE a scris:

imi puteti spune (cu certitudine) daca se cumpara de la primarie terenul dat pt tineri sa-si construiasca o locuinta???
devii automat proprietar pe teren odata cu receptia casei??

Atribuirea terenului se face in folosinta gratuita pe durata existentei locuintei proprietate personala, in limita suprafetelor disponibile, prin hotarare a consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau sectorului municipiului Bucuresti in care este situat terenul.

Dupa finalizarea construirii locuintei, consiliul local poate hotari, la solicitarea proprietarului locuintei, vanzarea directa catre acesta a terenului respectiv. Pretul de vanzare se stabileste prin expertiza tehnica, intocmita de un expert evaluator autorizat si aprobata de consiliul local.