Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Schimbarea Consiliului Director si al Reprezentantului ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Schimbarea Consiliului Director si al Reprezentantului Legal - ONG

Intr-un ONG ce isi schimba conducerea in fiecare an, ce articol este necesar in statut sau ce proceduri se pot introduce pentru a nu fi necesare cazierele fiscale personale ale noilor numiti in functie?
Am inteles ca se poate face o decizie de catre reprezentantul legal curent pentru a numi urmatorul reprezentant legal, decizie care sa fie legalizata de un notar/avocat si introdus in statut printr-un act aditional.
Multumesc anticipat!
Nu se cere cazierul fiscal decat pentru membrii fondatori(la infiintare sau la cooptare), nu si pentru membrii Consiliului Director sau Reprezentatului Legal.
In statutul ONG-ului dv. scrie cu siguranta cum se aleg membrii Consiliului Director.Modificarea membrilor Consiliului Director nu trebuie sa fie facuta prin act aditional.De regula, Adunarea Generala numeste si revoca membrii Consiliului Director.
La fel, numirea unui nou reprezentant legal nu trebuie sa fie introdusa in statut.
Ati fost informat gresit. Anexarea cazierului fiscal este o obligatie care nu poate fi "ocolita" prin decizia reprezentantului asociatiei.
Judecatorul nu va admite cererea pana nu se depune cazierul fiscal.
In acest caz care este procedura cea mai simpla prin care se poate face anual modificarea Consiliului Director, inclusiv a Reprezentantului Legal?