Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DONATIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DONATIE

In urma cu cateva luni,din cauza mai multor neintelegeri ,sotia mea a hotarat sa divorteze de mine. vazand ca nu se schimba mai nimic in tot acest timp am fost de acord cu ea si am lasat-o sa introduca cererea de a desface casatotia.Noi avem si un coplil minor in varsta de 5 ani. Apartamentul in care locuim a fost luat in anul 2003 prin credit ipotecar pe o perioada de 15 ani ,in valoare totala de 10000 euro, la acel moment. Din acest credit mai ramasese de achitat aproximativ 6000 euro, eu achitand lunara pana in 2008 aproximativ 4000 euro reprezentand rata+dobanda lunara.Dupa introducerea actiunii de divort o soara a sotiei mele i-a DONAT prin notariat suma de 6000 euro si a mers fara sa stiu eu si a achitat intreaca suma bancii astfel ridicandu-se ipoteca. Din discutiile purtate cu mai multe persoane mi s-a spus ca in urma acestor lucruri mie imi mai revine doar 20% din locuinta. adica cei 4000 de euro achitati sunt cheltuieli comune si se impart la 2 ,in concluzie aportul meu fiind de doar 2000 euro adica 20% din cei 10 mii de euro.Sotia mea nu a contribuit cu aproape nimic la mobilarea si dotarea apartamentului si nici la plata ratelor,eu avand un salariu de 17 milioane iar ia doar de 4.Pentru a nu pierde aproape tot am incercat si reusit sa o conving sa-si retraga plangerea de divort si partaj insa eu nu am certitudinea ca nu se va razgandii in urmatorii ani si nu as vrea sa ajung in aceiasi situatie. Doreste si sa-i inapoiez sorei sale acei 6000 euro. Cum pot sa-i dau inapoi acei bani dar sa si refac aportul meu la apartament?
Daca se dau inapoi cei 6000 euro, atunci e imprumut, nu mai e donatie, pentru ca donatiile sunt irevocabile.
Daca strangeti banii respectivi, puteti sa-i restituiti surorii, dar din partea , sa zicem a mamei dumneavoastra, sau a unui frate... sa se specifice in act ca suma reprezinta contributia proprie la apart.
Ca sa va creasca cota de contribuite la dobandirea apartamentului, ar trebui sa faceti la notar un act prin care sotia sa va recunoasca o cota mai mare de contributie. sa zicem 2/3 pe dumneavoastra si 1/3 pe ea.
asa cum ti-a raspuns si colega, in ipoteza in care dvs. veti returna suma de 6000 euro acel act de donatie va fi calificat un imprumut civil. Drept urmare pe chitanta liberatorie musai sa fie inserata mentiunea: suma imprumutata la data de..... pentru achitarea creditului folosit la achizitionarea locuintei.... cj ctr de credit si ipoteca nr.... autentificat la bnp....., etc.Astfel bunul comun va fi partajat conform art 36 cod Familiei.
Daca sotia dvs. insista sa achitati singur aceasta suma, nimeni nu va opreste sa "primiti o donatie" din partea cuiva apropiat si sa folositi aceeasi stratagema.
Succes
truevio a scris:

asa cum ti-a raspuns si colega, in ipoteza in care dvs. veti returna suma de 6000 euro acel act de donatie va fi calificat un imprumut civil. Drept urmare pe chitanta liberatorie musai sa fie inserata mentiunea: suma imprumutata la data de..... pentru achitarea creditului folosit la achizitionarea locuintei.... cj ctr de credit si ipoteca nr.... autentificat la bnp....., etc.Astfel bunul comun va fi partajat conform art 36 cod Familiei.
Daca sotia dvs. insista sa achitati singur aceasta suma, nimeni nu va opreste sa "primiti o donatie" din partea cuiva apropiat si sa folositi aceeasi stratagema.
Succes

Asa as dori sa fac pentu ca mi s-a parut un act marsav. O sa fac intai un act de donatie intre mine si o ruda dupa care ii voi restitui banii cumnatei mele prin notariat. multumesc
Cam multi bani dati pe la notar...
NU este necesar ca banii sa fie restituiti cumnatei la notar. Este suficient un act de mana prin care sa se precizeze Am, predat suma de ... euro reprezentand banii predati in data de ..., eventual actul poate fi semnat de unul sau doi martori care sa nu fie rude cu dumneavoastra...