avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Functionare Consiliul Local
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Functionare Consiliul Local

Sunt presedintele Consiliului Local dintr-o comuna. Dupa depunerea candidaturilor in luna aprilie, 7 din cei 11 consilieri
s-au inscris pe listele altor partide decat cele pe a caror liste au fost alesi. Eu ca presedinte nu am primit retragerea sprijinului politic al vreunui consilier din partea partidului din care au facut parte. Daca in luna mai va fi convocata o sedinta a Consiliului Local se poate tine tinand cont ca nu se intruneste majoritatea?
Art. 9 alin. h1 din legea 393/2004 este in vigoare? Eu stiam ca a fost respins de Curtea Constitutionala.
Cel mai recent răspuns: dan.01.dv , utilizator 22:37, 21 August 2008
In conformitate cu prevederile art 70 ind.1 din Legea nr. 215/2001 actualizata privind administratia publică locală.
ART. 70 ind.1
(1) Primarii comunelor pot angaja, in limita numarului maxim de posturi aprobate, un consilier personal. Primarii oraselor, municipiilor si ai municipiilor resedinta de judet pot infiinta, in limita numarului maxim de posturi aprobate, cabinetul primarului, compartiment distinct format din:
a) maximum 3 persoane la orase si municipii;
b) maximum 5 persoane la municipii resedinta de judet.
Se tine concurs pentru ocuparea acestui post sau primarul il angajeaza prin dispozitie?
Privitor la salarizarea acestuia puteti sa-mi indicati o lege?
Art. 30 alin.1 din Codul muncii prevede ca incadrarea salariaţilor la instituţiile şi autorităţile publice şi la alte unităţi bugetare se face numai prin concurs sau examen, după caz.

ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr.24 din 30 martie 2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de bază pentru personalul contractual din sectorul bugetar , publicata in Monitorul Oficial nr.138/31 mar. 2000 , cu modificarile si completarile ulterioare.
buna ziua
sunt consilier local si sunt angajata la societate comerciala din oras , program de lcuru numai dimineata, 8 ore/zi

in ziua cind este organizata o sedinta de consiliu dimineata trebuie sa plec de la serviciu din timp pentru a citi materialele , sunt si secretara unei comisii.
sediul primariei nu este departe de sediul unitatii
intrebare:
cu cite ore inainte se poate pleca de la serviciu in zilele cind se organizeaza sedinta de consliu local ?
conducerea unitatii unde lucrez a interpretat ca daca o sedinta incepe la ora 12 sau 14, atunci se poate pleca de la serviciu exact la ora anuntata

va multumesc, cu stima
buna ziua
sunt consilier local si sunt angajata la societate comerciala din oras , program de lcuru numai dimineata, 8 ore/zi

in ziua cind este organizata o sedinta de consiliu dimineata trebuie sa plec de la serviciu din timp pentru a citi materialele , sunt si secretara unei comisii.
sediul primariei nu este departe de sediul unitatii
intrebare:
cu cite ore inainte se poate pleca de la serviciu in zilele cind se organizeaza sedinta de consliu local ?
conducerea unitatii unde lucrez a interpretat ca daca o sedinta incepe la ora 12 sau 14, atunci se poate pleca de la serviciu exact la ora anuntata

va multumesc, cu stima

Alte discuții în legătură

Retragerea sprijinului politic Gabriel78 Gabriel78 Fac parte din partidul PXX si sunt consilier local. La urmatoarea sedinta de consiliu apare pe ordinea de zi un proiect prin care Consiliul Local este informat ... (vezi toată discuția)
Pierderea calitãþii de consilier local clarias clarias Bună seara.Am şi eu o nelămurire-dacă unui consilier local i se retrage sprijinul politic de către partidul pe listele căruia a candidat(este exclus din ... (vezi toată discuția)
Pierderea calitatii de consilier local ContSters67025 ContSters67025 Buna seara Fac parte dintr-un Consiliul Local (consilier local), din partea PNL. Acum cateva zile, partidul a hotarat excluderea mea din partid. Intrebarea ... (vezi toată discuția)