Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... atragerea raspunderii patrimoniale
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

atragerea raspunderii patrimoniale

Buna ziua .am si eu o problema cu o societate unde am lucrat in urma cu mai bine de 10 ani . Dupa 5 ani de la plecarea mea din aceea societate , unde am lucrat ca inginer , aceasta a intrat in proces de reorganizare judiciara . Din pacate cei care au administrat nu au reusit sau nu au vrut sa mai sa salveze aceasta societate . S-au acumulat datorii catre stat , patrimoniul a fost transferat catre alte societati din cadrul unui holding si s-a ajuns la procedura de declansare a falimentului . Mentionez ca nu am avut calitate de actionar iar acum sunt chemat in instanta pentru atragerea raspunderii patrimoniale . Va rog sa imi spuneti daca este posibil asa ceva avand doar calitatea de salariat si ce ar trebui sa fac . Va multumesc anticipat .

Mentionez ca nu am avut calitate de actionar iar acum sunt chemat in instanta pentru atragerea raspunderii patrimoniale . Va rog sa imi spuneti daca este posibil asa ceva avand doar calitatea de salariat si ce ar trebui sa fac . Va multumesc anticipat .

Da este posibil ...
Citatia ar fi trebuit sa fie insotita de o copie a actiunii...
Pana nu cunosteti motivele pentru care reclamantul solicita atragerea raspunderii patrimoniale personale nu va puteti apara
Art.138 (1) din leagea insolventei spune ca: "....judecătorul sindic poate dispune ca o parte a pasivului debitorului, persoană juridică, ajuns în stare de insolvenţă, să fie suportată de membrii organelor de conducere şi/sau supraveghere din cadrul societăţii, precum şi de orice altă persoană care a cauzat starea de insolvenţă a debitorului...."
Trebuie sa va faceti aparari prin Intampinare daca considerati nu sunt intrunite conditiile atregerii raspunderii personale.
Ar trebui sa fi facut ceva foarte grav in urma cu 5 ani ca un salariat sa fie responsabil pentru falimentul unei societati.
Cel mai bine este sa aveti un avocat si sa solicitati la arhiva tribunalului dosarul pentru a vedea care sunt explicatiile lichidatorului cu privire la atragerea raspunderii patrimoniale, sa va construiti o aparare cat mai buna.
adelaida_07 a scris:

Ar trebui sa fi facut ceva foarte grav in urma cu 5 ani ca un salariat sa fie responsabil pentru falimentul unei societati.

Pe lângă fapta "gravă" săvârșită de dvs. în calitatea pe care o aveați în societate, trebuie dovedit și faptul că acțiunile sau inacțiunile dvs. au condus la insolvența societății. Totodată fapta dvs. trebuie încadrată într-una din faptele prevăzute la art. 138 alin. (1) din Legea insolvenței, ceea ce mi se pare destul de greu având în vedere că societatea și-a continuat activitatea încă 5 ani după plecarea dvs.
atragerea raspunderii este posibila daca ati fost administrator.