avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare

Buna ziua . As avea cateva intrebari, sper sa ma puteti ajuta.
1.am depus o contestatie la executare si suspendare a executarii, am si avut deja 2 termene de judecata dar de fiecare data s-a amanat deoarece din partea lor( creditor) nu s-a prezentat nimeni. Imi puteti spune va rog oare care ar putea fi motivele ptr. care nu se prezinta, si pana cand se poate trage de un proces pe motivul ca nu se prezinta .
2.In schimb de la executor am primit o citatie sa ne prezentam ptr. a stabili impreuna valoarea bunurilor. Odata ce am depus o contestatie la executare si suspendare a executari, nu se opreste demararea executarii ?
Cel mai recent răspuns: Eugen Huruba , Executor judecatoresc 20:30, 12 Mai 2008
hecla a scris:

Buna ziua . As avea cateva intrebari, sper sa ma puteti ajuta.
1.am depus o contestatie la executare si suspendare a executarii, am si avut deja 2 termene de judecata dar de fiecare data s-a amanat deoarece din partea lor( creditor) nu s-a prezentat nimeni. Imi puteti spune va rog oare care ar putea fi motivele ptr. care nu se prezinta, si pana cand se poate trage de un proces pe motivul ca nu se prezinta .
2.In schimb de la executor am primit o citatie sa ne prezentam ptr. a stabili impreuna valoarea bunurilor. Odata ce am depus o contestatie la executare si suspendare a executari, nu se opreste demararea executarii ?


1. Probabil ca nu este indeplinita procedura de citare.
La termenul viitor, daca s-a indeplinit procedura, cereti sa se judece in fond.
2. Depunerea unei cereri de suspendare a executarii, nu suspenda prin ea insasi, executarea silita.
Doar admiterea cererii va duce la finalitatea dorita de dvs, adica blocarea executarii silite.
1. Daca procedura de citare este corecta , cere instantei sa se pronunte pe cererea de suspendare a executarii. Daca creditorul, legal ciatat nu se prezinta, sa-i fie de bine!...Sper ca ai cerut judecarea in lipsa !
Nu inteleg de ce nu ai facut o cerere de suspendare provizorie a executarii pe calea Ordonantei Presedintiale ?
Asta se judeca mai inainte de cererea de suspendare formulata in cadrul contestatiei la executare!
Cand ai urmatorul termen?

2. Nu, executarea silita nu "se opreste" decat daca ai o cerere de suspendare a executarii admisa (fie pe calea OP, fie pe calea contestatiei la executare).
Fa repede o cerere de suspendare pe OP...se judeca de urgenta !
Ultima modificare: Miercuri, 7 Mai 2008
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Imi spuneti va rog unde trebuie depusa Ordonnta Presedintiala ?
hecla a scris:

Imi spuneti va rog unde trebuie depusa Ordonnta Presedintiala ?


La aceeasi instanta de executare, aceeasi instanta unde ai depus contestatia la executare.

Alte discuții în legătură

Suspendare executare silita Borza Borza Buna, va rog sa ma lumineze cineva in urmatoarea problema.Am depus o contestatie la executare prin care am cerut ca prin incheiere sa se suspende executarea ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare silita stelian67 stelian67 am o problema in care solicit ajutor: Am o actiune de validare a popriri in mina tertului admisa in apel impotriva careia s-a formulat recurs la curtea de ... (vezi toată discuția)
Suspendarea executarii silite claudia.popa claudia.popa Pe calea ordonantei presedintiale am obtinut o hotarire irevocabila referitoare la suspendarea executarii silite.Am cerut si in contestatia la executare-capat ... (vezi toată discuția)