Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescrierea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescrierea pedepsei

buna seara.imi puteti spune va rog cand se poate incepe un proces pt prescrierea executarii pedepsei?va multumesc anticipat
Ar fi bine sa dati niste lamuriri.
La ce va referiti?
prescrierea executarii se implineste in virtutea legii, nu ai nevoie de un proces ptr a constata prescriptia
Prescriptia se constatat prin insusi efectul legii.
Totusi ar fi bine sa detaliati.
buna seara.pt savàrsirea infr de furt calificat prev. de art.208,209 lit.a,g,ic.p. cu aplic.art. 37 lit.bc.p.,art.74lit.csi art.76lit.c c.p.,de la 8 luni inchisoare la un an inchisoare. pt sàv. infr. de dare de mita prev.art.255 alin.1 c.p. cu aplic.art.37lit.b c.p.,art.74 lit.csi art.76lit .c c. p.de la 4luni la 10 luni inchisoare.in baza art.33 lit.asi art.34lit.b c.p.contopeste pedepsele aplicate in pedeapsa de un an inchisoare.definitiva e oct 2004.
Daca hotararea a ramas definitiva in octombrie 2004, termenul de prescriptie a executarii pedepsei pare a se fi implinit, intrucat este vorba despre 5 ani plus un an condamnarea .Aceasta in cazul in care cursul prescriptiei n ua fost intrerupt, de exemplu, prin savarsirea unei noi infractiuni, in acest interval de timp.