Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii in care nu se mai poate acorda pensia de urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii in care nu se mai poate acorda pensia de urmas

Cazul pentru care vreau sa aflu mai multe informatii cu privire la continuitatea primirii pensiei de urmas este urmatorul: femeie, 41 de ani, cu grad de handicap accentuat, permanent, casatorita de curand cu o alta persoana cu dizabilitati( hand. grav - locomotor). Ea s-a nascut cu acest handicap, si primeste pensie de urmas de pe urma mamei sale.

Intrebarile sunt:

Daca s-a casatorit mai primeste pensie de urmas?
Daca si-a schimbat domiciliul mai primeste pensie de urmas?
Daca se va angaja fie cu carte de munca, fie cu contract individual de munca/ de colaborare sau prestari servicii va mai beneficia de acest drept?
Daca va fi angajata cu una din acele forme de colaborare amintite mai sus si dupa aceea isi va pierde locul de munca, acest drept se suspenda pe durata angajarii sau il pierde definitiv ?
Alexandra a scris:
Cazul pentru care vreau sa aflu mai multe informatii cu privire la continuitatea primirii pensiei de urmas este urmatorul: femeie, 41 de ani, cu grad de handicap accentuat, permanent, casatorita de curand cu o alta persoana cu dizabilitati( hand. grav - locomotor). Ea s-a nascut cu acest handicap, si primeste pensie de urmas de pe urma mamei sale.

Discutam despre copilul-urmas prevazut la art. 66, lit. c) din Legea nr. 19/2000, nu-i asa? Era util sa ne spuneti gradul de invaliditate, acesti pensionari trec si pe la comisia de expertiza medicala (altfel nu se emite decizie de pensie).

Intrebarile sunt:
Daca s-a casatorit mai primeste pensie de urmas?

Da, copii primesc in continuare pensia de urmas. Numai sotul supravietuitor care se recasatoreste n-o mai primeste.

Daca si-a schimbat domiciliul mai primeste pensie de urmas?

Schimbarea domiciliului nu afecteaza acordarea drepturilor de pensie, indiferent despre ce categorie de pensie este vorba.

Daca se va angaja fie cu carte de munca, fie cu contract individual de munca/ de colaborare sau prestari servicii va mai beneficia de acest drept?

Se poate angaja numai daca este incadrata in gradul III de invaliditate. Numai astfel poate cumula pensia cu alte venituri.

Daca va fi angajata cu una din acele forme de colaborare amintite mai sus si dupa aceea isi va pierde locul de munca, acest drept se suspenda pe durata angajarii sau il pierde definitiv ?

Plata pensiei poate inceta in conditiile prevazute de lege, dar nu este cazul. Repet, pensia poate fi cumulata cu alte venituri numai daca este vorba despre invaliditate gradul III.
Gabriela Pintea, Consilier juridic