Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declarearea falimentului unui srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declarearea falimentului unui srl

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o lamurire: eu sunt administratorul unui srl, avem datorii de 4500 la fisc, si 3500 la conta, pot sa initiez eu procedura de faliment, si cum ?
suntem intr'un proces cu un debitor care are sa ne dea 10.000 euro, nu a platit o factura din 2009 si s'au acumulat penalitati.
Pot sa declar eu singur falimentul ? Nu pot si nici nu vreau sa mai tin firma ...
Daca se initiaza procedura de faliment, afecteaza cumva procesul cu debitorul ?
Buna ziua, in primul rand va multumesc pt raspunsuri.
Ma puteti ajuta cu inca o informatie, va rog ?
1- Dupa ce initiez procedura, imi va impune instanta un lichidator si , daca da, cat cost acesta ?
2- In curand are sa ne expire sediul social al firmei, nu vrem sa mai prelungim contractul, daca procedura de faliment a fost initiata inainte de expirarea sed. soc. se mai poate sa se radieze automat de ONRC firma ?

Multumesc !