Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am nevoie de ajutor!!!!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am nevoie de ajutor!!!!!!!

In urma cu 2 ani si jumatate eram pe punctul de a fi victima unei escrocherii,adica o pers.de de sex feminin s-a dat drept barbat la telefon ,din ceea ce am aflat o ajuta si fizicul si vocea,a inceput hartuirea la telefon cerandu-mi sa ma intalnesccu ea,apoi vazand ca nu cedez a inceput sa ma urmareasca,sa mi ceara bani,pretinde ca ar avea mesaje pe tel.cum ca eu ii solicitam banii,ceea ce bineinteles nu era adevarat.Atunci am facut plangere la politie,s-a demarat actiunea de cercetare si cand a vazut acea persoana ca este cautata de politie a renuntat la hartuire si urmarire.Iar acum de 1 luna imi terorizeaza parintii cu telefoane de amenintare,ca pune interpolul pe urmele mele,ca face plangere la politie,etc.
In prezent sunt plecata din tara,casatorita in stainatate,intrebarea mea ce as putea face ca sa nu imi mai hartuiasca parintii?
Pai daca data trecuta a functionat, apelati tot la ajutorul politiei. De plangere pt. amentintare nu se poate vorbi, intrucat trebue sa fie vorba de un rau indreptat asupra dvs, familiei sau sotului, menit sa creeze o stare de amenintare cu caracter iminent.
multumesc pt raspuns,desi nu cred ca parintii vor apela la ajutorul politiei,pt ca sunt oamenii simpli,care nu au avut niciodata de a face cu asa ceva .Dar mai am o intrebare, pretinde ca are pe telefon mesaje cum ca i-am solicitat banii,cum pot dovedi ca nu am scris eu asa ceva? se ia in considerare asa ceva in cazul sa zicem ca se ajunge la o eventuala plangere la poilitie din partea acelei escroace?
Dar cum i-a casunat unei persoane, total necunoscuta, taman pe dvs?
O plangere penala formulata de parintii Dvs. ar linistii lucrurile, nu puteti sa tolerati amenintarile.
acelei persoane i-a casunat pe mine din ceea ce am amfllat din cercetarile efectuate de pol era ca facuse o obsesie bolnava pt mine,adica se indragostise de mine,iar faptul ca nu am dat curs telef repetate, a recurs la tel de amenintare,eram urmarita pas cu pas de aceea pers,iar daca eram cu cineva nu se apropia,doar cand eram singura avea curaj.nici nu mai vreau sa mi aduc aminte prin ce am trecut:(