Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

Mă numesc Popovici Ioan și sunt născut la 04.10.1951. La data de 01.10.2011 voi avea o vechime în muncă (cotizată) de 33 ani. Când pot ieși la pensie anticipată parțială? Soția mea, Popovici Vasilica, născută în 20.12.1954, va avea, la 01.10.2011 o vechime de 33 ani cotizată, din care 8 ani (1978-1986) grupa a II-a de muncă. Când poate ieși la pensie anticipată?
Vă mulțumim anticipat!
1-Barbat-Pensie anticipata partial dupa 04/10/2011,atunci cand veti indeplini si conditia de stagiu de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
2-Femeie-Pentru pensie anticipata indeplineste conditia de varsta,dar nu si pe cea de stagiu-37 ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.Pensie anticipata partial oricand doreste,indeplinind ambele conditii,varsta si stagiu.
Dv nu puteti iesi la pensie anticipata deoarece va trebuie un stagiu de cotizare de min.43 de ani iar pentru pensie anticipata partial, 35-43 de ani. Stagiile asimilate nu se iau in calccul la aceste forme de pensionare.

Sotia: Pensionare pentru limta de varsta, noiembrie 2014. Pentru cei 8 ani are o reducere de 1 an si 6 luni. Se poate pensiona pentru limita de varsta cu reducerea aferenta incepand cu mai 2013. Stagiul complet este 29 ani si 10 luni pe care l-a depasit. Se poate pensiona anticipat partial si acum.