Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare pensie grupa I de munca incepand cu data de 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare pensie grupa I de munca incepand cu data de 1 ianuarie 2011, neaplicata

am fost scos la pensie din 1995,la limita de varsta si stadiu complet de cotizare.Mentionez ca din 39 ani munciti,20 ani am muncit in subteran la mina livezeni din petrosani.in prezent am 1500 lei pensie.guvernul a anuntat oficial ca incepand din 1 ian 2011 pensia mea trebuia majorata .vreau sa stiu dece nu am primit nimic.?sau poate nu am dreptul acesta.va rog sa ma ajutati a intelege. cu multumiri-serban cernescu.dosarul meu de pensie este la casa judeteana de pensii BRAILA,nr. dosar:191746
1-Ce stagiu complet(nu cel total) de cotizare este trecut in decizie la punctul(F) ?
2-Vi s-a aplicat O.U.G.100/2008 in luna februarie 2009 ?Adica ati primit o majorare atunci(februarie2009)?
Carp Mircea, utilizator
Am fost scos la pensie cu decizia nr 101762 din 04.12.2003.
stagiul de cotizare conform legii 15/2000 : 30 de ani si 4 luni
total stagiu de cotizare realizat 44 de ani, 3 luni si 7 zile
in grupa I de munca legea 9/1977 24 de ani, 9 luni si 25 de zile
conditii normale 6 ani si 9 zile
Stagiul aferent grupei I si a II a 12 ani.
Am o pensie in valoare de 975 lei, minus CAS 54 lei.
Guvernul a anuntat oficial ca incepand din 1 ian 2011 pensia mea trebuia majorata .Vreau sa stiu dece nu am primit nimic.?Sau poate nu am dreptul acesta.
Aveti dreptul la acesta majorare de la 01/01/2011.Daca nu o primiti in aceasta luna,faceti o interventie la casa locala,sau o cerere pentru a se aplica art.169 din legea 263/2010.

Va dau un exemplu de interventie:
INTREBARE: Buna ziua.Rog sa aplicati art.169 din legea 263/2010 in dosarul nr.92780.
Cu stima Voinea Ghita 24/02/2011 11:55

RASPUNS: Sesizarea dvs. a fost înaintată Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Beneficii pentru a fi verificate aspectele semnalate de dvs. şi pentru a se efectua recalcularea conform prevederilor art. 169 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. 25.02.2011
@Mihai Lang

Nu stiu de unde sunteti, dar am mai scris pe forum ca unele case de pensii fac plati dupa 23-26 februarie, in cazul celor ale caror drepturi de pensie s-au deschis dupa 1 aprilie 2001.
Sunt din Slanic Moldova, Judet Bacau si ziua de plata a pensiei este pe data de 14 a fiecarei luni.