avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua Va rog sa-mi raspundeti la aceste intrebari
1.Cand se poate pensiona un barbat nascut in 1952 fara studii superioare.
2.Studiile superioare facute la zi , stagiul militar redus se iau in considerare la calculul vechimii?
3.Care este vechimea integrala si varsta de pensionare in cazul unui barbat cu studii superioare ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:07, 17 Februarie 2011
1-Limita de varsta la 65 de ani,cu un stagiu minim de 15 ani de cotizare.Anticipat la 60 de ani daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata,cursuri univesitare de zi).Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiua similat.
2-Studiile universitare la zi si armata sunt stagii asimilate si intra numai in calculul pensiei de limita de varsta.
3-Aceleasi ca cele de la punctul 1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata stefan61 stefan61 Buna ziua! Am 52 de ani si o vechime in munca de aproximativ 27 de ani. As putea cere pensionarea anticipata? Multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata assa assa Sunt nascut in 1951 si indeplinesc conditia solicitata privind perioada completa de contributie la fondul de pensii. Am 31 da ani de activitate in campul ... (vezi toată discuția)