Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua,

as vrea sa stiu daca exista vreum model de cerere pentru solicitarea recalcularii pensiei la limita de varsta. In perioada 15.05.1942 - 01.01.1960 a fost luat in calcul salariul minim de la acea data (asta pentru ca in carnetul de munca nu era trecut nimic la salariu). Am reusit sa primesc o adeverinta de la angajatorul din perioada respectiva cu salariile de care a beneficiat in intervalul de timp mentionat mai sus.
Nu stiu cum sa intocmesc cererea pentru luarea in calcul a acestor salarii.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Va dau un model:
[ link extern ]

1-Aceste recalculari sau facut in baza O.U.G.4/2005 modificata prin legea 262/2008 si H.G.1550/2004.Acestea au fost abrogate de legea 263/2010:
legea 263/2010
Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
n) Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 119 din 7

p) Hotararea Guvernului nr. 1.550/2004 privind efectuarea operatiunilor de evaluare in vederea recalcularii pensiilor din sistemul public, stabilite in fostul sistem al asigurarilor sociale de stat potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, in conformitate cu principiile Legii nr. 19/2000, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 897 din 1 octombrie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare;

In mod (normal)legal acea perioada nu trebuia sa ramana cu salariul minim pe economie.
Trebuia sa vi se aplice O.U.G.19/2007 la data de 01/07/2007,adica sa vi se acorde 1 punct pe luna.

Legea 19/2000 art.91(2) modificat cu O.U.G.19/2007 :
După alineatul (2) al articolului 161 se introduc trei noi alineate, alineatele (3), (4) şi (5), cu următorul cuprins:

"(3) Fac excepţie de la aplicarea prevederilor alin. (2) perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 1963 pentru care, la determinarea punctajului mediu anual, se utilizează:

a) un punct pentru fiecare luna de stagiu de cotizare realizat în perioadele anterioare datei de 1 septembrie 1947, indiferent de nivelul drepturilor salariale înregistrate în carnetul de munca sau dovedite ori pentru care în carnetul de munca nu sunt înregistrate drepturile salariale;

b) un punct pentru fiecare luna de stagiu de cotizare realizat în perioadele cuprinse între data de 1 septembrie 1947 şi data de 31 decembrie 1962 şi pentru care în carnetul de munca nu sunt înregistrate drepturile salariale şi nici nu sunt dovedite;

c) un punct pentru fiecare luna de stagiu de cotizare realizat în perioadele cuprinse între data de 1 septembrie 1947 şi data de 31 decembrie 1962, în situaţia în care prin valorificarea drepturilor salariale din actele doveditoare rezulta, pentru fiecare luna de stagiu de cotizare, un număr de puncte mai mic decât cel prevăzut la lit. b).

4) În situaţia în care, pentru perioade ulterioare datei de 31 august 1947, în documentele doveditoare sunt înregistrate drepturi salariale nedenominate, acestea vor fi denominate în funcţie de reformele monetare.

(5) Prevederile alin. (3) şi (4) se aplica pentru toate perioadele care constituie stagiu de cotizare în sistemul public, cu excepţia perioadelor asimilate prevăzute de lege."

Nu cumva vi s-a aplicat totusi O.U.G.19/2007 la 01/07/2007 ?