Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare imobil pentru un minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare imobil pentru un minor

Buna ziua! As dori sa stiu daca pot cumpara un apartament pe numele copilului meu care are un an si 6 luni cu drept de utilizare de la 18 ani ai lui. Multumesc
puteti cumpara un imobil pe numele minorului.
Pana la varsta de 14 ani il veti reprezenta dpdv juridic (veti semna in numele lui) apoi pana la implinirea varstei de 18 ani il veti asista (veti incuviinta actele incheiate de acesta semnand langa el)
Ce intelegeti prin drept utilizare?
Da, se poate fara probleme.
Adica sa folosim noi, parintii, apartamentul pana la 18 ani ai lui cand probabil va dori sa locuiasca singur
puteti cumpara imobilul pe numele copilului cu uzufruct viager (sau temporar pana majorat) in favoarea dvs. Aveti nevoie de o dispozitie de curatela de la autoritatea tutelara in scopul reprezentarii copilului la autentificarea contractului.