avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFI vs. PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFI vs. PFA

Care sunt avantajele si dezavantajele in cazul constituirii in PFI ? dar PFA?
Cel mai recent răspuns: ionutanton777ro , utilizator 12:39, 15 Februarie 2010
Autorizarea este un act de natura profesionala, inregistrarea este obligatorie din punct de vedere fiscal.

Neinregistrarea daca se obtin venituri este infractiune - evaziune fiscala.

Autorizarea este o etapa necesara premergatoare inregistrarii.

Ultima modificare: Vineri, 16 Mai 2008
ContSters42967, utilizator
dar cele doua categorii de persoane PFA, respectiv PFI, din punct de vedere fiscal nu au aceleasi obligatii?
Aceasta intrebare este fara rost, nu inteleg ce vrei sa sti de fapt?
vreau sa stiu daca cele doua forme implica si conditii diferite de achitare a obligatiilor conform codului fiscal.
la ambele se platesc acelasi tip de impozit adica impozit pe venit.

Alte discuții în legătură

Contabilitate intreprindere individuala neculaiemilian neculaiemilian Am infiintat o intreprindere individuala neplatitoare de tva cu norma fixa de venit va rog sa imi spuneti daca imi mai trebuie freun tip de registru contabil ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit cu tva bogdanblue bogdanblue Buna seara, As avea si eu o intrebare. Se poate infiinta un PFA norma de venit cu TVA chiar daca nu depasesc 35000E pe luna. Multumesc. (vezi toată discuția)
Pfa -norma de venit danyab danyab Buna ziua, Mi-am infintat un PFA cu norma de venit activitate in cod caen 6311 si 6312 legata de websituri si activitati conexe! Am urmat toti pasi am ... (vezi toată discuția)