Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFI vs. PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFI vs. PFA

Care sunt avantajele si dezavantajele in cazul constituirii in PFI ? dar PFA?
Autorizarea este un act de natura profesionala, inregistrarea este obligatorie din punct de vedere fiscal.

Neinregistrarea daca se obtin venituri este infractiune - evaziune fiscala.

Autorizarea este o etapa necesara premergatoare inregistrarii.

ContSters42967, utilizator
dar cele doua categorii de persoane PFA, respectiv PFI, din punct de vedere fiscal nu au aceleasi obligatii?
Aceasta intrebare este fara rost, nu inteleg ce vrei sa sti de fapt?
vreau sa stiu daca cele doua forme implica si conditii diferite de achitare a obligatiilor conform codului fiscal.
la ambele se platesc acelasi tip de impozit adica impozit pe venit.