avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... majorare pensie grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

majorare pensie grupa I

Buna seara. Am iesit la pensie in anul 1995 in baza Legii nr.3/1977, am lucrat in grupa I 23 ani.In anul 2007 m-i sa recalculat pensia conf OUG4/2005 aprobata prin legea78/2005 coroborate cu prevederile HG 1550/2004 si HG 733/2005.Am si eu o intrebare daca beneficiez de majorarea pensiei pentru grupa I de munca?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:46, 19 Februarie 2011
Cat este stagiul complet(nu total) de cotizare din acea decizie ?
In decizia de recalculare a pensiei din anul 2007 stagiul complet de cotizare care s-a luat in calcul este de 20 ani si 0 luni
Nu beneficiati de aceasta majorare,deoarece nu s-a folosit stagiul complet de cotizare din anexa 3 din legea 19/2000 la determinarea punctajului mediu anual.S-a folosit un stagiu complet de cotizare redus.
legea 263/2010
Art. 169
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare spor de grupa Alidoi Alidoi Buna ziua, am intrat in pensie de varsta fara limita de varsta in 1996, pentru un handicap locomotor congenital. Vechimea la intrarea in pensie era de 27 ani ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei actiune in instanta laurasuteu laurasuteu • Am gasit pe net urmatoare cerere: Subiect: Recalcularea pensiei - actiune in instanta Domnule ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei - actiune in instanta Popa Teapa Popa Teapa Domnule Preşedinte Subsemnatul………………….…,domiciliat ... (vezi toată discuția)