Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... majorare pensie grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

majorare pensie grupa I

Buna seara. Am iesit la pensie in anul 1995 in baza Legii nr.3/1977, am lucrat in grupa I 23 ani.In anul 2007 m-i sa recalculat pensia conf OUG4/2005 aprobata prin legea78/2005 coroborate cu prevederile HG 1550/2004 si HG 733/2005.Am si eu o intrebare daca beneficiez de majorarea pensiei pentru grupa I de munca?
Cat este stagiul complet(nu total) de cotizare din acea decizie ?
In decizia de recalculare a pensiei din anul 2007 stagiul complet de cotizare care s-a luat in calcul este de 20 ani si 0 luni
Nu beneficiati de aceasta majorare,deoarece nu s-a folosit stagiul complet de cotizare din anexa 3 din legea 19/2000 la determinarea punctajului mediu anual.S-a folosit un stagiu complet de cotizare redus.
legea 263/2010
Art. 169
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.