Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa beneficiez de pensie anticipata partiala?

Buna ziua,
Am lucrat in armata 15 ani, pana in 1998, cand am fost restructurat, dupa care am beneficiat de "un asa zis somaj", luat tot de la unitatea in care am lucrat timp de 9 luni, apoi am lucrat pe la privat mai bine de 6 ani si in continuare vreo 5 ani in sistemul bugetar.Mentionez ca am si 3 ani de scoala militara.
As dori sa-mi spuneti daca pot beneficia de pensie anticipata partiala si in baza carei legi, avand in vedere multitudinea de "legislatie" nou aparuta, si pe care cu sinceritate va spun ca nu prea am deslusit-o bine.
Va multumesc "anticipat" pentru raspunsuri si indicatii.
O zi buna, tuturor!
La ora actuala numai dupa noua lege puteti iesi in pensie, de orice fel ar fi ea. Calculul datei iesirii la pensie si a conditiilor pe care trebuie sa le indepliniti se pot afla numai avand data si anul nasterii (plus sexul!). LEGEA nr. 263-2010 cu modificari si completari o gasiti pe internet. In ea gasiti niste tabele unde va puteti cauta data iesirii la pensie in functie de data nasterii.
dariad, utilizator
Va rog frumos sa reveniti cu data nasterii dvs.

In privinta stagiilor, am retinut urmatoarele:
-3 ani scoala militara;
-15 ani cadru militar;
-11 ani angajat "civil";
-9 luni somaj.
14 aprilie 1962
Da, eu zic ca putem sa discutam despre pensie solicitata casei sectoriale a MAN, potrivit anexei 6 a Legii nr. 263/2010. Prima conditie ca sa beneficiati de pensie din structura militara este sa fi realizat stagiul minim de cotizare in specialitate de 17 ani si o luna (cei 3 ani de scoala militara se adauga celor 15 ani lucrati in armata).

Indepliniti, de asemenea, si conditia referitoare la realizarea stagiului complet de cotizare, stagiu care este de 24 de ani si 3 luni. Varsta la care puteti solicita pensie anticipata partiala este de 52 de ani si o luna, iar varsta la care puteti solicita pensie pentru limita de varsta este de 57 de ani si o luna.
Va multumesc pentru lamuriri si sa dea Domnul sa fim sanatosi cu totiisa "apucam" pensie.