avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 392b
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 392b

Pfa activitati agricole,respectiv exploatarea pepinierelor pomicole,impozitat la norma de venit,inspectorul fiscal de care apartineam pana anul trecut,mi-a spus ca noi cei cu activitati agricole nu trebuie sa tinem nici un fel de evidenta contabila,de anul trecut avem alt inspector fiscal cu care e mai greu de comunicat,s-a schimbat ceva de anul trecut pana acum si eu nu stiu?E obligatorie depunera declaratiei 392b?cum sa o completez daca nu am contabilitate?
Cel mai recent răspuns: Bravos , utilizator 21:35, 19 Februarie 2011
probabil nu va ti prins ca fostul inspector fiscal era un glumet

Pentru orice activitate comerciala trebuie sa tineti contabilitatea fie intr-o forma simpla fie intr o forma mai complicata.

apelati urgent la un contabil
caci s ar putea sa aveti ulterior si alte surprize neplacute
atentie la pragurile fiscale privind regimul TVA
eugen buleandra a scris:

Pfa activitati agricole,respectiv exploatarea pepinierelor pomicole,impozitat la norma de venit,inspectorul fiscal de care apartineam pana anul trecut,mi-a spus ca noi cei cu activitati agricole nu trebuie sa tinem nici un fel de evidenta contabila,de anul trecut avem alt inspector fiscal cu care e mai greu de comunicat,s-a schimbat ceva de anul trecut pana acum si eu nu stiu?E obligatorie depunera declaratiei 392b?cum sa o completez daca nu am contabilitate?


Explicatia:
Pentru anul 2009 erau obligate la depunere 392B persoane impozabile neanregistrate in scopuri tva cu cifra de afaceri intre 10.000 si 35000 euro.

Pentu anul 2010 sunt obligate sa depuna declaratia 392B persoanele impozabile neanregistrate in scoputi tva cu cifra de afaceri inferioara la 35000 euro, adica intre 0 si 35000 euro.
D-le avocat cu tot respectul,dar conform legii571/2004,activitatile agricole sunt la art.75,iar la art 76,aliniatul 5 spune ca ~contribuabilii la norma de venit,nu au obligatia sa organizeze si sa conduca evidenta contabila.VA ROG SA-MI DATI UN RASPUNS DOCUMENTAT.VA MULTUMESC
ART. 74 din Legea 571-2003 are urmatoarea forma

Calculul şi plata impozitului aferent veniturilor din activităţi agricole

(1) Impozitul pe venitul net din activităţi agricole se calculează prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului net, determinat pe bază de norme de venit, cât şi în sistem real, impozitul fiind final.

(2) Orice contribuabil care desfăşoară o activitate agricolă prevăzută la art. 71 pentru care venitul se determină pe bază de normă de venit are obligaţia de a depune anual o declaraţie la organul fiscal competent, până la data de 25 mai inclusiv a anului fiscal, pentru anul în curs. În cazul unei activităţi pe care contribuabilul începe să o desfăşoare după data de 25 mai, declaraţia se depune în termen de 15 zile inclusiv de la data la care contribuabilul începe să desfăşoare activitatea.

(3) În cazul unui contribuabil care determină venitul net din activităţi agricole pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă:O, acesta este obligat să efectueze plăţi anticipate, aferente acestor venituri, la bugetul de stat, la termenele prevăzute la art. 82 alin. (3).

(4) În cazul contribuabililor care realizează venituri băneşti din agricultură, potrivit prevederilor art. 71 lit. d), prin valorificarea produselor vândute către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi pentru utilizare ca atare, impozitul se calculează prin reţinere la sursă prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, începând cu data de 1 ianuarie 2009, impozitul fiind final. Norme metodologice

(5) Procedura de aplicare a prevederilor alin. (4) se stabileşte prin norme care se emit de către Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale, cu avizul Ministerului Finanţelor Publice.

:O
In plus, dupa cum am mai spus, verificati cu mare atentie momentul in care veti avea o cifra de afaceri mai mare de 35000 euro (la cursul euro de la 1 ianuarie 2007) si vedeti ce obligatii suplimentare veti avea

Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Februarie 2011
ContSters190351, utilizator
dumitru_dascalu a scris:

probabil nu va ti prins ca fostul inspector fiscal era un glumet
Pentru orice activitate comerciala trebuie sa tineti contabilitatea fie intr-o forma simpla fie intr o forma mai complicata.
apelati urgent la un contabil
caci s ar putea sa aveti ulterior si alte surprize neplacute
atentie la pragurile fiscale privind regimul TVA


Domnu" avocat, forma simpla in care spuneti ca trebuie tinuta contabilitatea, este totuna cu contabilitatea in partida simpla???
Daca da, vom avea foarte multe de discutat in contradictoriu.Astept raspunsul dumneavoastra si nu uitati ca este vorba de PFA, impozitata la norma de venit.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Februarie 2011
Bravos, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plãtitor de tva Ovidiu Buduruþã Ovidiu Buduruþã Sunt producător agricol individual, care conform art. 5 din Codul Comercial, nu săvârşesc fapte de comerţ, din care rezultă că nu am calitatea de ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit cu tva bogdanblue bogdanblue Buna seara, As avea si eu o intrebare. Se poate infiinta un PFA norma de venit cu TVA chiar daca nu depasesc 35000E pe luna. Multumesc. (vezi toată discuția)
Pfa-392 danabobo danabobo Buna,un pfa care are ca domeniu de activitate transport taxi,nu este platitor de tva,trebuie sa depuna decl.392 pt anul 2010 conform noilor modificari? Si daca ... (vezi toată discuția)