avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestatie proces verbal pentru amenda ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestatie proces verbal pentru amenda contraventional pt alcoolemie de 0,03 la suta.merita?

Buna seara!

As avea nevoie de ajutor.In data de azi in timpul manevrei de mers inapoi am lovit un autoturism pe care-l nu am observat in retrovizor.(conform procesului verbal de contraventie).Soferul autoturismului "acrosat" n-a vrut sa se inteleaga pe cale amiabila, desi paguba produsa a fost infima.Agentul care a venit m-a pus sa suflu in fiola si testul a aratat un grad de alcoolemie de 0,30 mg/l,in ciuda faptului ca azi NU am consumat alcool.Pentru acest motiv mi s-a retinut permisul pe 9O de zile.Mi-am pierdut capul si am semnat procesul verbal, desi as fi avut dreptul sa cer recoltare de probe biologice. Care este solutia, sa depun contestatie la IPJ? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: knight_ess , utilizator 22:23, 27 Aprilie 2009
Contestatia nu se depune la IPJ ci la Judecatorie. Pe de alta parte, daca nu ati facut obiectiuni la procesul verbal l-ati semnat si ati recunoscut fapta va fi foarte greu sa obtineti anularea lui sau inclocuirea sanctiunii cu una mai usoara. Singurul avantaj cu o contestatie ar fi ca atita timp cit d se judeca cazul ( fond si recurs) puteti circula cu autoturismul.
Stimate domn avocat Top Dan!

Multumesc ca ati raspuns la intrebarea mea.Aceste cazuri se judeca din oficiu sau trebuie sa angajez un avocat?
Contestatiile impotriva procesului verbal nu se judeca cu avocat din oficiu.
Iuliu77 a scris:

Buna seara!

As avea nevoie de ajutor.In data de azi in timpul manevrei de mers inapoi am lovit un autoturism pe care-l nu am observat in retrovizor.(conform procesului verbal de contraventie).Soferul autoturismului "acrosat" n-a vrut sa se inteleaga pe cale amiabila, desi paguba produsa a fost infima.Agentul care a venit m-a pus sa suflu in fiola si testul a aratat un grad de alcoolemie de 0,30 mg/l,in ciuda faptului ca azi NU am consumat alcool.Pentru acest motiv mi s-a retinut permisul pe 9O de zile.Mi-am pierdut capul si am semnat procesul verbal, desi as fi avut dreptul sa cer recoltare de probe biologice. Care este solutia, sa depun contestatie la IPJ? Va multumesc anticipat pentru raspuns!


Aveti de ales daca pedeapsa (suspendarea dreptului de a conduce) o ispasiti acum sau dupa proces, inclusiv caile de atac. Nu aveti nicio sansa de a anula procesul verbal al politiei.
Numai bine.
Daca depun certificatul de grefa la politie in care scrie ca am facut plangere contraventionala primesc inapoi permisul sau numai o dovada cu care pot circula? Se restituie imediat la depunerea certificatului sau nu?

Alte discuții în legătură

Permis suspendat pruna1992 pruna1992 Buna ziua,azi dimineatza cand am fost sa bag GPL la autoturizm in spatele meu a venit politia si fara sa imi ceara actele ma pus sa suflu in ETILOTEST si acolo ... (vezi toată discuția)
Permis retinut alcool jdefootz jdefootz Am fost testat cu aparatul etilotest care a a indicat 0.16 mg/l, deoarece băusem doar un shot de tequila, am solicitat recoltarea probelor biologice, iar ... (vezi toată discuția)
Retinere permis de conducere Loncar Loncar Buna ziua Logodnicului meu i s-a retinut permisul de conducere pt 90 zile ,aseara pt o alcoolemie de 0,24 in aerul expirat.Nu este cetatean roman si v-a ... (vezi toată discuția)