Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributiei de asigurari sociale de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributiei de asigurari sociale de sanatate

Buna ziua,

In cazul unei persoane angajate cu timp partial de munca (o ora /zi ), daca aceasta inchiriaza un apartament va trebui sa mai anunte Casa de Sanatate si sa plateasca cass ?

Iael, utilizator
Daca este angajata cu contract de munca, plateste si sanatate si pensie, proportional cu salariul primit (deci cu timpul efectiv lucrat).
Ce nu inteleg este partea cu inchirierea apartamentului ...
Elena Perianu, Traducator autorizat
Stiu ca se platestste contributie pentru Casa de Sanatate in cazul in care persoana nu are alte venituri decat din inchirieri .

Nu stiu cum este in cazul in care exista contract dar pt timp partial de munca .
Din pacate pentru persoana respectiva, contributia la sanatate se plateste pentru orice venit. La pensie nu se plateste asa.
Iael a scris:

Buna ziua,

In cazul unei persoane angajate cu timp partial de munca (o ora /zi ), daca aceasta inchiriaza un apartament va trebui sa mai anunte Casa de Sanatate si sa plateasca cass ?

Contributia la sanatate o platim pentru fiecare venit realizat!! Vom ajunge sa platim si pentru aerul pe care il respiram!!
Eu stiam ca daca persoana este angajata cu carte de munca nu trebuie sa mai plateasca contributie de sanatate din venitul rezultat prin inchiriere .