avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS venituri din chirii

Buna ziua,

O persoana este angajata cu CM la o societate si plateste contributia la sanatate 5,5 %
In cazul in care inchiriaza un imobil si inregistreaza contractul de inchiriere la organul fiscal, va mai plati si pentru acest venit din chirie o cota( in ce cuantum) cass ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ana Mocanu , utilizator 14:58, 9 Mai 2013
Daca este angajat, nu plateste CASS pentru veniturile din chirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass pentru inchiriere spatiu sarar sarar Buna ziua Inpreuna cu sotia detinem un spatiu pe care l-am inchiriat in anul 2007. In anul 2007 am fost salariat iar din 2008 pana in prezent sunt ... (vezi toată discuția)
Cass pers activitati independente lore33 lore33 Buna ziua! As dori si eu cateva informatii, am cateva proprietati in inchiere, anul trecut am fost in sistem de forfetare, anul acesta ca am depasit 5 ... (vezi toată discuția)
Plata contributiei de asigurari sociale de sanatate Iael Iael Buna ziua, In cazul unei persoane angajate cu timp partial de munca (o ora /zi ), daca aceasta inchiriaza un apartament va trebui sa mai anunte Casa de ... (vezi toată discuția)