Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Documente necesare export suc UE.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Documente necesare export suc UE.

Buna ziua.
Ce documente am nevoie pentru a face export in tarile UE al unui produs (suc de rosii, produs in Romania).
LISTA DOCUMENTELOR NECESARE VAMUIRII
LA EXPORT

DOCUMENTE STANDARD , export obisnuit:

1 . Factura externa redactata intr-o limba de circulatie internationala:
- comerciala pentru export definitiv,
- proforma pentru export temporar sau retur de marfuri.
2 . Traducerea facturii in limba romana semnata si stampilata,
3 . Packing list care sa contina greutatile Brut/net pe fiecare articol din factura,
4 . Certificat de origine:
- EUR1 pentru marfuri originare Romania sau C.E.E cu destinatie oricare din tarile comunitare,.
- Eliberat de Camera de Comert pentru marfuri a caror origine nu poate fi inscrisa in certificat de circulatie EUR1 sau nu este destinat tarilor comunitare
5 . CMR (scrisoare de transport international, care se gaseste de obicei la soferul autovehicolului care incarca marfurile pentru export),
6 . Carnet TIR - se afla in posesia soferului.
7 . Certificat de inmatriculare si cod fiscal in copie, ale societatii exportatoare.