avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Documente necesare export suc UE.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Documente necesare export suc UE.

Buna ziua.
Ce documente am nevoie pentru a face export in tarile UE al unui produs (suc de rosii, produs in Romania).
Cel mai recent răspuns: Elena Perianu , Traducator autorizat 00:28, 22 Februarie 2011
LISTA DOCUMENTELOR NECESARE VAMUIRII
LA EXPORT

DOCUMENTE STANDARD , export obisnuit:

1 . Factura externa redactata intr-o limba de circulatie internationala:
- comerciala pentru export definitiv,
- proforma pentru export temporar sau retur de marfuri.
2 . Traducerea facturii in limba romana semnata si stampilata,
3 . Packing list care sa contina greutatile Brut/net pe fiecare articol din factura,
4 . Certificat de origine:
- EUR1 pentru marfuri originare Romania sau C.E.E cu destinatie oricare din tarile comunitare,.
- Eliberat de Camera de Comert pentru marfuri a caror origine nu poate fi inscrisa in certificat de circulatie EUR1 sau nu este destinat tarilor comunitare
5 . CMR (scrisoare de transport international, care se gaseste de obicei la soferul autovehicolului care incarca marfurile pentru export),
6 . Carnet TIR - se afla in posesia soferului.
7 . Certificat de inmatriculare si cod fiscal in copie, ale societatii exportatoare.


|

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transport marfuri SC SIVRA SRL SC SIVRA SRL CE DOCUMENTE SUNT NECESARE LA IMPORT MARFURI IN VAMA SI CARE SE INREGISTREAZA IN CONTABILITATE ,CARE LEGE ARATA ACEST LUCRU? (vezi toată discuția)
Tva extracomunitar stegeran stegeran Buna ziua. Am o problema si cautand pe forum nu m-am lamurit. Firma din Romania platitoare de TVA realizeaza un prototip pentru un produs pentru un client din ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare danuuu danuuu Doresc sa aduc produse de curatenie din Spania pentru a fii vandute in romania si as dorii sa stiu care sun autorizatiile sau ce trebuie sa fac ca sa fiu in ... (vezi toată discuția)