Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de familie

As putea sa fac o plangere de abandon de familie,in plus el este cercetat de politie sub aspectul savarsirii infractiunii de detinere de arme neletale,Deoarece face parte din clanul Beinur Nureidin,ce ma sfatuiti sa fac ,intai sa fac o plangere pentru abandon de familie si apoi sa fac cerere pentru divort?

1. Orice persoana poate sa faca o plangere in Romania .
2.in ce consta abandonul de familie pe care vreti sa-l reclamati ?
Daca nu exista o hotarare de divort definitiva,in care s-a sabilit si problema incredintarii minorului,cu obligatia platii pensiei de intretinere de catre sotul care nu a primit custodfia minorului,nu poate exista infractiunea de abandon de familie.
andymaurul, utilizator
sa va angajati uin avocat si sa promovati actiune de divort. cu plangerea penala mai vedeti ulterior.
daca nu va intelegeti, ganditi-va sa divortati, cereti incredintarea minorului pensie de intretinere. daca apoi nu va plati din rea credinta pensia doua luni ii puteti face plangere pt abandon.
pensie de intretinere puteti solicita si pana la divort, daca doriti sa mai reflectati asupra divortului.
Conform art. 305 C.pen, infractiunea de abandon de familie a fost definit[ ca fiind săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de
cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe
fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de
lege;
c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite
pe cale judecătorească,
se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni
la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la
3 ani sau cu amendă.