avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de familie

As putea sa fac o plangere de abandon de familie,in plus el este cercetat de politie sub aspectul savarsirii infractiunii de detinere de arme neletale,Deoarece face parte din clanul Beinur Nureidin,ce ma sfatuiti sa fac ,intai sa fac o plangere pentru abandon de familie si apoi sa fac cerere pentru divort?

Cel mai recent răspuns: pysykmady , utilizator 23:06, 1 Martie 2011
1. Orice persoana poate sa faca o plangere in Romania .
2.in ce consta abandonul de familie pe care vreti sa-l reclamati ?
Daca nu exista o hotarare de divort definitiva,in care s-a sabilit si problema incredintarii minorului,cu obligatia platii pensiei de intretinere de catre sotul care nu a primit custodfia minorului,nu poate exista infractiunea de abandon de familie.
Ultima modificare: Luni, 21 Februarie 2011
andymaurul, utilizator
sa va angajati uin avocat si sa promovati actiune de divort. cu plangerea penala mai vedeti ulterior.
daca nu va intelegeti, ganditi-va sa divortati, cereti incredintarea minorului pensie de intretinere. daca apoi nu va plati din rea credinta pensia doua luni ii puteti face plangere pt abandon.
pensie de intretinere puteti solicita si pana la divort, daca doriti sa mai reflectati asupra divortului.
Conform art. 305 C.pen, infractiunea de abandon de familie a fost definit[ ca fiind săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de
cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe
fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de
lege;
c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite
pe cale judecătorească,
se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni
la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la
3 ani sau cu amendă.

Alte discuții în legătură

Proces pensie alimentara mihaliscenco mihaliscenco Buna! Am o nelamurire, daca nu stiu suma care reprezinta pensia alimentara neplatita pot deschide proces impotriva fostului sot? Multumesc! (vezi toată discuția)
Probleme cu tata roxiana roxiana parinti mei sunt divortati tata este plecat in spania imi trimite pensia alimentara foarte rar. ce pot face ?? va rog ajutati-ma:((:( (vezi toată discuția)
Abandon familial Vivian Ingrid Vivian Ingrid As dori sa stiu cand anume poate fi cineva reclamat pentru abandon familial si care sunt conditiile declararii acestuia? (vezi toată discuția)