Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

am total stagiu de cotizare de 43 ani 10 luni 16 zile,din aprilie 2008 sant in pensie de boala gr.3 ,as dori sa stiu cu ce procent sant penalizat din totalul pensiei de limita de varsta.Multumesc.
Precizati:Barbat sau Femeie;luna si anul nasterii.
Daca din aprilie 2008 beneficiati de pensie de invaliditate si ati avut stagiul total de cotizare precizat in postare,atunci nu aveti nici o penalizare fata de pensia de limita de varsta.
sant barbat nascut in 13.11.54.sa inteleg ca voi ramane cu aceasta pensie si la pensionarea la limita de varsta?multumes
Pensia de limita de varsta va mai creste doar prin luarea in calcul a pensiei de invaliditate pe toata durata acesteia.
Interventie moderator Am rugamintea sa nu mai deschideti noi discutii, puteti folosi butonul "raspunde", si sa precizati pentru cine intrebati.
Multumesc, o zi buna,

Gabriela Pintea

ucurel69 a scris:
am lucrat ne-intrerupt din iulie 1971 pana in ianuarie 2001 in grupa 2 de munca totalizand 29 ani 6 luni 16 zile ,apoi in conditii normale 7 ani 29 zile pana in aprilie 2008 cand m-am pensionat de boala gr. 3 pana in prezent.Cand pot iesi la prnsie conform grupei de munca? Multumesc .

Carp Mircea a raspuns:
Daca aveti 29 ani de grupa II-a,acestia va aduc o reducere de 6 ani si 6 luni din 65.Deci limita de varsta la 58 ani si 6 luni.Raspunsul este pentru barbat.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Avand in vedere cele afirmate de dvs,stagiul EFECTIV de cotizare
realizat de dvs este de 36A 7L 15Z (din care 29A 6L 16Z reprezinta
perioada lucrata in grupa a II-a de munca).Astfel,dvs.puteti beneficia de o reducere a varstei de pensionare cu 6A 6L,conform
noii legi unitare a pensiilor.
De aici rezulta ca va puteti pensiona pentru limita de varsta la
implinirea varstei de 65A - 6A 6L,adica la varsta de 58A 6L.
In mod normal,la casa teritoriala de pensii exista,sau ar trebui sa
existe, un scadentar,in baza caruia se trece automat de la pensia
de invaliditate gr.III la cea de limita de varsta.Pentru mai multa
siguranta,puteti instiinta in scris casa teritoriala de pensii la
care sunteti in plata,mentionand faptul ca ati implinit varsta de
58A 6L,solicitand trecerea la pensia de limita de varsta;acest fapt ar trebui facut in mai 2013!!