Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire de impozit
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire de impozit

Sunt ranit in revolutia 1989.Am concesionat un teren la sat pentru constructia de locuinta (886mp)in 1999.Intrebarea mea este daca sunt scutit de plata impozitului si pe terenul ce constituie gradina din acest teren(aproximativ 600mp) MULTUMESC
Conf. Codului Fiscal -Impozite si taxe locale(cap.11, art284), revolutionarii sunt scutiti de la impozitul pe cladiri si terenul aferent acesteia, insa numai de la adresa de domiciliu, si un mijloc de transport. In situatia in care, detineti mai multe proprietati, sunteti scutit numai la proprietatea unde aveti domiciliul.