Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru.

Cat ma costa taxa timbru pentru un partaj bunuri comune, la o suma de 26.000 ron, unde am solicitat cota de 50%?
3% din 13000 lei
Ca mie mi-a calculat instanta in jur de 1655 ron.
Pentru cererile de partaj, taxa judiciara de timbru va fi de 3% la valoarea masei partajabile. Daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul cererilor, taxa judiciara de timbru se va datora de catre titularul cererii la valoarea contestata.
Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se vor taxa astfel:
e) intre 25.001 lei si 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce depaseste 25.000 lei; (ar veni 1651)
[ link extern ]
Deci este corect stabilita taxa? Nici macar nu e impartita la 2. Ca am cerut 50%.

Daca e 3% nu este corect stabilita. Ca doar nu e tranzactie sau altceva. Se va contesta intinderea cotei fiecaruia.
Legea Nr.146/1997 actulizata la zi la art.3 alin.1 lit.c ;;prevede 3% la valoarea mase de partaj. 26.000 x 3% = 780 lei
solicitati reexaminarea taxei judiciare de timbru..Este o greseala de calcul a instantei
Modul de calcul aratat mai sus de D-soara gi_.. se refera la cereri in pretentii ce se incadreaza la art.2 alin. din L. Nr.146/1997.:(