Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... IMPOZIT RETINUT ABUZIV DE CATRE STAT
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

IMPOZIT RETINUT ABUZIV DE CATRE STAT

Fiind proprietari al unui ap. de 2 camere eu si sotul meu care este persoana cu handicap accentuat din anul 2002 cind a
dobindit acest handicap( scutit de impozit in baza LEGII 448/2006 ) pe apart.despre care este vorba, in luna OCT. 2007
am incheiat la notariat un contract de intretinere cu fiul sotiei mele,eu fiind tata vitreg.
In momentul incheierii acestui contract notarul ne-a cerut pe linga onorariul sau ( pe care nu il comentez si pe care i l-am platit ) suma de 1800 Ron. explicindu-ne ca atit la vinzare cit si la intocmirea de astfel de contracte ( transfer de pro-
prietati ) se plateste impozit ptr. "BUGETUL CONSOLIDAT AL STATULUI ' la ADM.FINANCIARA cit si buget ptr. PRIMARIA
teritorial-administrativa la Directia de venituri- taxe si impozite. Dupa incheierea contractului am facut adrese cu cerere de
restituire a banilor la cele 2 institutii aratind si faptul ca sunt pers.cu handicap accentuat (gr. 2 ), ca sunt scutit de plata im-
pozitelor pe apartament si pe terenuri. In art 284 alin.4 din Codul fiscal este prevazut " impozitul pe cladiri,pe teren..........
nu se datoreaza de catre pers.cu handicap grav sau ACCENTUAT si de pers. incadrate in Gr.1 de invaliditate.
-in art. 284 alin.5 din acelasi cod se prevede ca in cazul unei cladiri, al unui teren.......detinut de o pers. fizica prev.
la alin (1), (2), (3) sau ( 4)-- aliniat la care se incadreaza si sotul meu - scutirea fiscala se aplica integral ptr. propri-
etatile detinute in comun de catre soti adica si de catre mine ca si sotie. In urma incheierii contractului de intretinere
noi NU AM INCASAT NICI UN BAN, mai precis NU AM REALIZAT VENITURI ca sa fim obligati de a plati impozit la stat.
In raspunsurille primite de la cele 2 institutii ( desi li s-a pus in plic cite un certificat de handicap NEREVIZUIBIL ) au
omis sa faca referire la problema handicapului sotului meu. Deasemeni Primaria municipiului mai da un raspuns ca
impozitul nu se datoreaza : - a ) ......................., - b ) la dobindirea dreptului de proprietate cu titlul de donatie intre
rude si afini pina la gradul al 3- lea inclusiv, precum si intre soti. ATUNCI COPILUL SOTIEI DE AL CITELEA GRAD ESTE??? Consider ca PRIMARIA l-a trecut in REZERVA.
INTREBARILE MELE SUNT: - De ce imi sunt incalcate drepturile de persoana cu handicap si nu mi se respecta drep-
tul la scutire conform unei legi date de statul romin ? Sunt sau nu scutit de a plati impozit asa cum am fost obligat
la intocmirea respectivului contract ? Va pun si va rog sa-mi raspundeti la aceste intrebari mai ales ca pe cele 2
institutii le-am actionat in judecata . VA MULTUMESC ori care ar fi raspunsul.
GORNIC.IOAN a scris:

. Deasemeni Primaria municipiului mai da un raspuns ca
impozitul nu se datoreaza : - a ) ......................., - b ) la dobindirea dreptului de proprietate cu titlul de donatie intre
rude si afini pina la gradul al 3- lea inclusiv, precum si intre soti. ATUNCI COPILUL SOTIEI DE AL CITELEA GRAD ESTE??? Consider ca PRIMARIA l-a trecut in REZERVA.

Rudenia reprezintă legătura bazată pe descendenţa unei persoane dintr-o altă persoană sau pe faptul că mai multe persoane au un ascendent comun.

Rudenia din căsătorie este rudenia întemeiată pe filiaţia din căsătorie. La rândul ei, filiaţia din căsătorie defineşte acea situaţie în care concepţia sau naşterea unei persoane are loc în timpul căsătoriei părinţilor săi.

În cazul copilului născut în afara căsătoriei acesta este rudă cu mama ce i-a dat naştere şi cu rudele ei. În căsătorie, rudenia de sânge nu există între soţi, ci apare prin naşterea copiilor, dar poate rezulta şi din naşterea copiilor în afara căsătoriei.

Prin căsătorie ia naştere rudenia de sânge dar şi rudenia prin alianţă sau afinitate şi este creată ca urmare a legăturii dintre soţ şi rudeniile celuilalt soţ.

Ca efect al căsătoriei încheiate în condiţiile legii, soţul devine rudă prin alianţă sau afinitate cu rudele soţiei şi invers. Această rudenie artificială nu dă naştere, de regulă, la efecte juridice, în primul rând, soţii între ei nu sunt consideraţi de lege ca fiind rude, între aceştia se stabilesc relaţii de afecţiune şi conjugale. Rudele prin alianţă sau afinitate sunt acele persoane care aparţin familiilor diferite şi a căror membri s-au căsătorit între ei. Vom spune că unul dintre soţi este rudă afină cu rudele celuilalt soţ în condiţiile în care celălalt soţ este ruda de sânge cu persoana respectivă.

Prin intermediul căsătoriei şi ca efect al ei, se creează o legătură între unul dintre soţi şi copiii celuilalt soţ, rezultaţi dintr-o căsătorie anterioară sau din afara căsătoriei acestuia. Ei vor fi, după caz, fii sau fiice vitrege faţă de soţia tatălui sau soţul mamei lor, în raporturile dintre ei, sub aspectul afecţiunii lor, a drepturilor şi obligaţiilor legale.

ContSters42967, utilizator