Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Buna seara,
Mama mea a folosit timp de 56 de ani, cu aprobarea tacita a blocului, un spatiu comun pe care l-a folosit ca bucatarie ( a zugravit, a pus chiuveta, calorifer). Mentionez ca, ceilati proprietari din bloc si-au luat fiecare si ei cate un spatiu comun al blocului, pe care il folosesc in exclusivitate.
Mama a vrut sa inchirieze spatiul, dar neexistand asociatie de bloc, nu a avut de la cine.
Am intebat un avocat si mi-a spus ca nu se poate folosi uzucapinea in acest caz. Este adevarat?
Da este adevarat. Acele spatii sunt proprietate comuna tuturor locatarilor.
pentru a putea fi invocata cu succes uzucapiunea,printre altele, posesia respectivului bun imobil ar fi trebuit exercitata sub nume de proprietar;ori,in cazul prezentat de dvs, posesia spatiului respectiv de catre mama dvs a fost acceptata de ceilalti locatari cel mult sub forma tolerata de folosinta a bunului.
la fel ca si colega mea, va exprim in clar ca nu poate fi vorba de uzucapiune