Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... titularizare EDUCATOARE CONF ART 253
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

titularizare EDUCATOARE CONF ART 253

Sunt educatoare suplinitoare de 2 ani intr-o unitate de invatamant din mediul rural( 4 educatoare in total celelalte 3 sunt titulare), in 2010 am dat examen de titularizare pentru educatori si am obtinut nota 7.45 dar nu au fost posturi sa ma titularizez
Am scoala postliceala de 3 ani cu dubla specializare invatatori/educatori , facultate de 5 ani la zi , definitivatul il dau anul acesta
La scoala din sat nu sunt copii pentru a forma 3 clase prin urmare un invatator titular cu dubla specializare ramane fara clasa deci intra in restrangere de activitate , din spusele directoarei s-ar putea sa opteze pentru a preda ca educator , el avand examenul de titularizare dat pt invatatori .
Intrebare :
Daca in urma cererii depuse de mine si eventual a aprobarii celor doua conditii din instructiunea nr.3 pentru aplicarea art. 253 :
a) postul didactic/catedra solicitată este complet(ă), nu este rezervat(ă) şi are o viabilitate de cel puţin 4 ani;
b) consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ respective este de acord.
am prioritate pentru a deveni titulara pe postul meu sau pot sa il pierd din cauza acelui invatator ?
O alta intrebare este :
Cum se poate acorda viabilitate de 4 ani pe orice post de educatoare avand in vedere ca din 01.sept 2012 grupa pregatitoare trece la scoala , situatie in care vor fi afectati atat suplinitorii cat si titularii????

ne_interesant, utilizator
Viabilitatea postului este acordata de catre CA al scolii respective.Daca dansii conform recensamantului au elevi, pot da acest lucru.Oricum ISJ-ul respectiv, primeste instintarea de la directorul unitatii de invatamant.Ar fi bine sa luati legatura si cu inspectorul de la mobilitate.
Trebuie rezolvata problema titularilor, apoi titularizarea suplinitorilor. Deci CA-ul nu va poate da acordul pentru titularizare, daca la nivelul PJ este restrangere de activitate.
O alta discutie este daca are CA sa respinga prur si simplu un dosar fara a motiva...
Nu cred sa-si permita CA sa nu motiveze decizia.
Discutiile' se poarta cam asa'...avem 2 canditati...unul din localitate,altul din alta parte dar cu medie mai mare...ii respingem din start dosarul "navetistului' pentru ca nu se specifica in lege faptul ca nu am avea voie