Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizarea consilierului primarului
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizarea consilierului primarului

Unde ragasim in 284/2010 functia de consilier al primarului si la ce clasa il incadram?
daca nu ma insala memoria... nu se prevede in L. 284
Salariul consilierului primarului se negociaza intre nivelul salariului secretarului uat si cel al primarului
pe legislatia veche, era salarizat ca si consilierul juridic gradul I A
Darie Tudor a scris:

daca nu ma insala memoria... nu se prevede in L. 284
Salariul consilierului primarului se negociaza intre nivelul salariului secretarului uat si cel al primarului

Si marmota invelea ciocolata in staniol....:)):))
Ia aruncati un ochi in Anexa nr. 1 la legea 284/2010, capitolul 2 A 1 b, la notele de subsol, si o sa vedeti fraza urmatoare:
NOTE:
2. Salariile de baza stabilite pentru functiile prevazute la administratia publica locala se utilizeaza si pentru salarizarea functiilor de la cabinetul primarului comunei, orasului si municipiului, utilizandu-se salariul de baza al gradului/treptei IA al/a functiei corespunzatoare nivelului studiilor.[/i]

mihaicalinescu2005 a scris:

pe legislatia veche, era salarizat ca si consilierul juridic gradul I A

In nici un caz...poate ca si consilier IA personal contractual...
Kyandra, moderator
Draga Kyandra te stimez foarte mult pentru raspunsurile date la obiect Raspunsul lui Darie Tudor este valabil pentru administratorul public. Pentru consilierul primarului salariul se stabileste conform spuselor tale. Felicitari.
@corbeanca...nici chiar asa, salariul administratorului public se stabileste intre salariul secretarului UAT si indemnizatia primarului...daca s-ar negocia pana la salariul unui secretar de stat...m-as face administrator public a doua zi!!=D>:D:))