Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apartament nelocuit

va rog, sa ma lamuriti daca pt un apartament nelocuit ,

1 . in lista de plata trebuie trecuta 1 singura persoana? daca da , exista vreun articol, lege care specifica acest lucru?
2. pierderile de apa sunt suportate si de catre proprietarii respectivului apartament?
3. pentru fondul de rulment este prevazuta o suma fixa?precizez ca la noi in asociatie nimeni nu are fond de rulment! nu s-a cerut!

4. vi se pare normal ca pt o suprafata utila de 42,82 mp, sa ai suprafata de incalzire de 37 mp? in situatia asta cred ca ar trebui sa avem toti peretii cu calorifere cred.

aceasta suprafata este prevazuta in lista de plata de 15 ani

deci nimeni nu si-a calculat SET-ul recent.

de unde pot afla exact suprafata de incalzire , din cartea tehnica? cine o detine ?

multumesc frumos!:(

P.S in suprafata utila nu este inclus si balconul. Se stie lucrul acesta!

ContSters189595, utilizator
1-Legal,daca apartamentul nu este locuit,proprietarul trebuie sa informeze oficial presedintele de asociatie,situatie in care se inregistreaza 0 persoane
2-Daca apartamnetul nu este locuit ,nu se trec pierderi de utilitati
3-Fondul de rulment constituie un fond de rezerva pentru asigurarea platilor lunii celei mai scumpe din an
Fondul de rulment nu se foloseste pentru acoperire diverse lucrari
Suprafata utila a apartamentului ,normal trebuie sa fie evidentiata in lista de plata lunara a cotelor de intretinere,in cartea tehnica si la autoritatea fiscala
Cartea tehnica a constructiei ,normal ,este detinuta de presedintele de asociatie
1). Se trec 0 persoane sau 1-1, insemnand ca nu i se repartizeaza acele cheltuieli pe numar de persoane. Nu scrie in lege, ci e de domeniul evidentei.
2). Daca pierderile se impart pe cota-parte indiviza (suprafata) le suporta si persoana care lipseste din apartament in cadrul cotei de intretinere.
Daca pierderile se impart pe numar de persoane sau pe consum (nefiind in apartamnent consumul este 0) atunci nu i se trec pierderi de apa.
3). Marimea fondului de rulment se stabileste in comitetul executiv si se dimensioneaza la valoarea cotei celei mai scumpe luni din iarna precedenta inmultita cu rata inflatiei si cu ceva previziuni pentru marirea preturilor la utilitati.
4. Incalzirea se calculeaza in functie de suprafata utila a apartamentului (fara balcon) daca nu sunt repartitoare.
Pentru calcularea SET-ului fiecarui aparatament si a intregii scari se cheama o firma de specialitate care va face aceste calcule, contra cost, evident.
@ elga
la noi caldura pe apartament este calculata in functie de suprafata incalzita mai exact pe metri patrati din bucatarie, sufragerie baie, dormitor.

in total sunt 37 mp, am facut calculul.

e bine deci cum a calculat administratora ?

eu cred ca am confundat suprafata incalzita cu caldura radianta. multumesc
Nu e clar ce am spus?
Caldura se imparte in functie de suprafata utila - suprafata apartamentului fara balcoane si logii scrisa in actul de proprietate.

Nu se foloseste denumirea de suprafata incalzita si nici alte inventii de denumiri.
cicidaniela a scris:

in cazul acesta nu aveti cum sa stabiliti , mergeti la urmatorul apometru - coloana sau bloc , depinde cum aveti - aici nu aveti cum decat impartind la toti .
daca-i picura la robinet sau wc - se inregistraza pe apometru personal.
doar daca picura in pereti nu puteti sti !

legea e cat se poate de clara: pierderile sunt suportate de toti locatarii, in mod egal.
totusi, sunt administratori care impart pierderile dupa bunul plac, nerespectand legislatia.