Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art. 82 Cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art. 82 Cod penal

Solutie: În baza art.9 alin.1 lit.b din Legea nr.245/2005 cu aplicarea art.41 alin.2 şi art.33 lit.a Cod penal, condamnă pe inculpata R.D. la o pedeapsă de 2 ani închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de omisiune a evidenţierii în actele contabile a operaţiunilor comerciale efectuate şi a veniturilor realizate. În baza art. 71 Cod penal şi al art. 3 din Protocolul adiţional al Convenţiei Europene a Drepturilor Omului, se interzice inculpatei exerciţiul drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice precum şi cele prevăzute la art.64 lit.b Cod penal, respectiv dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, pe durata pedepsei. În baza art.9 alin.1 lit.e din Legea nr.245/2005 cu aplicarea art.41 alin.2 şi art.33 lit.a Cod penal, condamnă pe inculpata R.D. la o pedeapsă de 2 ani închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de executare a unei evidenţe contabile duble, prin folosirea de înscrisuri de stocare a datelor. În baza art. 71 Cod penal şi al art. 3 din Protocolul adiţional al Convenţiei Europene a Drepturilor Omului, se interzice inculpatei exerciţiul drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice precum şi cele prevăzute la art.64 lit.b Cod penal, respectiv dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, pe durata pedepsei. În temeiul art.33 lit.a) rap. la art.34 lit.b) Cod penal, contopeşte cele două pedepse şi aplică pedeapsa cea mai grea, respectiv 2 ani închisoare. În baza art. 71 Cod penal şi al art. 3 din Protocolul adiţional al Convenţiei Europene a Drepturilor Omului, se interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice precum şi cele prevăzute la art.64 lit.b Cod penal, respectiv dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, pe durata pedepsei. În baza art. 81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii, pe o durată de 4 ani, care reprezintă termen de încercare, potrivit art. 82 Cod penal. În baza art. 359 Cod proc.pen., atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal, în sensul că, dacă în cursul termenului de încercare va săvârşi din nou o infracţiune, se va revoca beneficiul suspendării condiţionate a executării pedepsei, urmând ca aceasta să execute în întregime pedeapsa ce nu se va contopi cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune. În baza art. 71 alin.5 Cod penal, se suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate. În temeiul art.14 si art.346 alin.1 Cod proc.pen. admite acţiunea civilă şi obligă inculpata la plata sumei de 19.726 lei către partea civilă Agenţia Naţională de Administrare Fiscală-Direcţia Generală a Finanţelor Publice a Judeţului Tulcea. În temeiul art.11 din Legea nr.241/2005 raportat la art.163 Cod proc.pen. se instituie măsura sechestrului asigurator asupra tuturor bunurilor mobile şi imobile ce aparţin inculpatei, până la concurenţa sumei de 19.726 lei. În baza art. 191 alin. 1 Cod proc.pen. obligă inculpata la plata sumei de de 620 lei cheltuieli judiciare avansate de stat. Dispune plata onorariului parţial al apărătorului din oficiu av.Ţiganov Cătălina, în sumă de 50 lei, ce se va vira din fondurile Ministerului Justiţiei în contul Baroului de Avocaţi Tulcea . Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru cei prezenţi şi de la comunicare pentru cei lipsă. Pronunţată în şedinţa publică.

Aceasta a fost sentinta ... intrebarea este .. ce poate pati condamnata daca nu era in tara la data pronuntarii si nu se intalneste cu ofiterul care o supravegheaza, si daca nu plateste daunele?
Fiind vorba de suspendarea condiţionată a executarii pedepsei nu se pune problema de a fi supravegheată in vreun mod.Prejudiciul va fi recuperat prin valorificarea bunurilor mobile şi imobile sechestrate,dacă nu se plateste suma stabilita de instanta.Aveti rabdare sa devina definitiva sentinta penală si lucrurile se vor lamuri in faza de executare a acesteia.Poate fi apelata de procuror si partile interesate in cauza.Inculpata poate la randul ei sa formuleze apel daca este nemultumita,termenul de 10 zile fiind de la comunicarea sentintei.
Sa inteleg ca nefiind in tara , poate invoca faptul ca nu a luat la cunostinta sentinta?
Iar punctul doi ar fi acela ca nu detine mijloace de a achita prejudiciul, nu exista bunuri mobile si imobile ... deci teoretic nu se poate executa nimic.