avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL


am nascut pe 19 iulie 2011,avand o indemnizatie cresere copil de 706 ron,iar in urma deciziei de diminuare cu 15%,am ramas cu fix 600 ron.incepand cu 1 ianuarie 2011 cat trebuie sa primesc indemnizatia,deoarece veniturile salariatilor bugetari a crescut cu 15%,somajul s-a fixat o suma fixa,ajutoarele sociale la fel s-au modificat,iar normele de hrana au crescut.indemnizatia creste la loc cu 15%,sau cu alt procent,ori ramane la fel diminuata cu 15%?va intreb deoarece luna aceasta am primit indemnizatia mai mare cu ~25 ron.EX:aveam 842 inainte(indemnizatie 600+alocatie 200+alocatie fetita cea mare 42),iar luna aceasta am avut sold 870 ron.Nu inteleg de unde sunt cei 25 ron in plus.VA MULTUMESC!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:39, 24 Februarie 2011
Probabil data nasterii este iulie 2010...
Pana la 1 ianuarie 2011 indemnizatie a fost 85%- 15%= 70%.
Dupa 1 ianuarie indemnizatie este75%.
, deci o crestere cu 5%X-(X-(X-(
Art. 30 din OUG nr.111/2010 prevede :
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului .......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum indemnizatie crestere copil perioada 2009-2011 cristina.botezatu cristina.botezatu Buna ziua, As avea nevoie de putin ajutor pt a recalcula cuantumul unei indemnizatii pentru un copil nascut in august 2009 pana in prezent deoarece ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie de crestere copil nusa24 nusa24 Va rog sa imi raspundeti si mie la aceasta problema: Pe 20 septembrie am nascut, pe 01 septembrie 2010 am intrat in concediu de maternitate pana pe 4 ianuarie ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2011 alexandrabratu alexandrabratu Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema: am nascut pe 10 iulie 2010, am beneficiat de concediu de sarcina si lauzie incepand cu 9 iulie 2010 - pana pe ... (vezi toată discuția)