Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL

am nascut pe 19 iulie 2011,avand o indemnizatie cresere copil de 706 ron,iar in urma deciziei de diminuare cu 15%,am ramas cu fix 600 ron.incepand cu 1 ianuarie 2011 cat trebuie sa primesc indemnizatia,deoarece veniturile salariatilor bugetari a crescut cu 15%,somajul s-a fixat o suma fixa,ajutoarele sociale la fel s-au modificat,iar normele de hrana au crescut.indemnizatia creste la loc cu 15%,sau cu alt procent,ori ramane la fel diminuata cu 15%?va intreb deoarece luna aceasta am primit indemnizatia mai mare cu ~25 ron.EX:aveam 842 inainte(indemnizatie 600+alocatie 200+alocatie fetita cea mare 42),iar luna aceasta am avut sold 870 ron.Nu inteleg de unde sunt cei 25 ron in plus.VA MULTUMESC!
Probabil data nasterii este iulie 2010...
Pana la 1 ianuarie 2011 indemnizatie a fost 85%- 15%= 70%.
Dupa 1 ianuarie indemnizatie este75%.
, deci o crestere cu 5%X-(X-(X-(
Art. 30 din OUG nr.111/2010 prevede :
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului .......