avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea functionarului public in 2011
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea functionarului public in 2011

Va multumesc pentru raspuns...
Ultima modificare: Vineri, 25 Februarie 2011
dora2001, utilizator
Cel mai recent răspuns: dora2001 , utilizator 14:17, 4 Mai 2011
dora2001 a scris:
...am implinit 59 ani pe 17 .02.2011 si pe data de 22.02 ac. am primit Dispoz.de pensionare ,ca incepand cu data de 01.03.ac..sunt in pensie...

Vreti sa spuneti, probabil, ca vi s-a comunicat un act administrativ din care rezulta ca raporturile de serviciu au incetat de drept intrucat ati indeplinit conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

dora2001 a scris:
adevarul ca nu ma asteptam inca la asa ceva..credeam ca voi fi anuntata inainte..am o munca destul de bogata si diversificata..nu am inlocuitor , muncesc in administratia locala (f-ct.public)vechimea in munca e de 39 ani si 4 luni.....

Doamna, ce sa fiti anuntata, care sunt prevederile legale? :"> In Romania legea se prezuma a fi cunoscuta.

dora2001 a scris:
ce se poate face in aceasta situatie...exista un temei legal care sa-mi permita sa mai muncesc cateva luni macar, sa pregatesc pe cineva caruia sa-i predau munca ?

Nu exista.

dora2001 a scris:
in dispozitie sunt invocate art.97 lit a,art 98 alin1,lit d,alin 2 din L.188/1999 republ.si actualiz.,etc..

Sunt invocate corect. O prevedere aproximativ similara cu art. 98, alin. (1), lit. d) exista in Legea nr. 188/1999 inca din 2006.
Normal ar fi trebuit invocata Legea 49/2010,care modifica Legea 53/2003- Codul Muncii,Art.56- Contractul individual de munca existent inceteaza de drept: d)la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pt. pensionare.
Valentin Mester a scris:
Normal ar fi trebuit invocata Legea 49/2010,care modifica Legea 53/2003- Codul Muncii,Art.56- Contractul individual de munca existent inceteaza de drept: d)la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pt. pensionare.

Nu! Codul muncii se aplica functionarilor publici numai in conditiile art. 117 din Legea nr. 188/1999. Statutul functionarilor publici este act normativ cu caracter special, ale carui prevederi deroga de la cele generale si se aplica intotdeauna cu intaietate.
Va rog sa ma scuzati,cam multe legi speciale pt.acesti speciali.
Valentin Mester a scris:
Va rog sa ma scuzati,cam multe legi speciale pt.acesti speciali.


:))

Domnule Mester, norme cu caracter special gasim in toata legislatia. In interpretarea dispozitiilor legale se tine cont de raportul dintre legea generala (regula) si legea speciala (exceptia), raport exprimat in adagiile generalia specialibus non derogant si specialia generalibus derogant.

Despre asta este vorba in acest topic: Codul muncii este norma generala, iar Legea nr. 188/1999 este norma speciala.
Ultima modificare: Vineri, 25 Februarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Pensie mycu70 mycu70 Unui contabil angajat la un institut de cercetare-dezvoltare i se aplica dispozitiile codului muncii sau ale legii 319/2003 referitoare la pensia pentru ... (vezi toată discuția)
Pensionarea functionarului public meszrozalia meszrozalia Sunt functionar public, am cerut pensionarea de varsta de la data 28.06.prin cerere la Casa de pensiidin data de 2.06.2010.Inca nu am primit raspuns.Am ... (vezi toată discuția)
Functionar public ce indeplineste conditiile de pensionare badeaoana badeaoana Un functionar public care indeplineste cumulativ varsta de pensionare si stagiul poate continua activitatea in sistem? Ne lovim de neconcordanta dintre legea ... (vezi toată discuția)