Forum Discuţii juridice Executare silită URGENT CER AJUTOR!!!
Discuție deschisă în Executare silită

URGENT CER AJUTOR!!!

Sunt pensionara si am luat un credit pe care nu mai pot sa-l platesc. Am primit acasa o notificare prealabila inceperii eecutarii silite. Cum pot ajunge la un acord sa-mi opreasca pensia toata (dau in scris) timp de 3-4 luni si sa nu ma eecute, sa nu imi ia lucruri din casa??? Cam cit costa o eecutare silita???
Puteti ajunge la un acord cu ei, dar nu pentru intreaga pensie. Executarea costa cca. 10% din valoarea debitului.
Mergeti la banca si discutati cu conducerea.
Valoarea executarii, conform ordinului 2550/2006 este:

3. Executări indirecte:
- urmărirea mobiliară a 60 lei pentru creanţe pentru sume mai mici
creanţelor până la 1.000 lei de 50.000 lei,
60 lei plus 2% din onorariul poate fi
suma ce depăşeşte până la 10%
1.000 lei, pentru pentru sumele
creanţe a căror cuprinse între 50.001
valoare depăşeşte lei şi 80.000 lei,
1.000 lei onorariul este de 3%
pentru sumele
cuprinse între 80.001
lei şi 100.000 lei,
onorariul este de 2%
pentru sumele ce
depăşesc 100.000 lei,
onorariul este de 1%
puteti negocia si ajunge la un acord, angajament de plata. daca are cine sa va intretina o perioada, puteti sa va intelegeti sa le dati o suma mai mare de bani lunar si astfel nu mai ajungeti la executare silita.