avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită URGENT CER AJUTOR!!!
Discuție deschisă în Executare silită

URGENT CER AJUTOR!!!

Sunt pensionara si am luat un credit pe care nu mai pot sa-l platesc. Am primit acasa o notificare prealabila inceperii eecutarii silite. Cum pot ajunge la un acord sa-mi opreasca pensia toata (dau in scris) timp de 3-4 luni si sa nu ma eecute, sa nu imi ia lucruri din casa??? Cam cit costa o eecutare silita???
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:12, 24 Februarie 2011
Puteti ajunge la un acord cu ei, dar nu pentru intreaga pensie. Executarea costa cca. 10% din valoarea debitului.
Mergeti la banca si discutati cu conducerea.
Valoarea executarii, conform ordinului 2550/2006 este:

3. Executări indirecte:
- urmărirea mobiliară a 60 lei pentru creanţe pentru sume mai mici
creanţelor până la 1.000 lei de 50.000 lei,
60 lei plus 2% din onorariul poate fi
suma ce depăşeşte până la 10%
1.000 lei, pentru pentru sumele
creanţe a căror cuprinse între 50.001
valoare depăşeşte lei şi 80.000 lei,
1.000 lei onorariul este de 3%
pentru sumele
cuprinse între 80.001
lei şi 100.000 lei,
onorariul este de 2%
pentru sumele ce
depăşesc 100.000 lei,
onorariul este de 1%
puteti negocia si ajunge la un acord, angajament de plata. daca are cine sa va intretina o perioada, puteti sa va intelegeti sa le dati o suma mai mare de bani lunar si astfel nu mai ajungeti la executare silita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Onorarii executori dorinv dorinv Buna ziua Indicati-mi va rog un link unde pot gasi onorariile practica de executori, actualizate. Multumesc. (vezi toată discuția)
Taxe executor ADRIANSILV ADRIANSILV cum se stabilesc taxele unui executor ...se stabilesc cumva in functie de un procentaj al bunului executat. SI SPRE EXEMPLU DACA PERSOANA CARE TREBUIE SA ... (vezi toată discuția)
Executor judecatoresc roxana_p18 roxana_p18 As vrea sa stiu cum se stabileste onorariul unui executor judecatoresc, pentru ca am intalnit o situatie in care onorariul executorului judecatoresc este de ... (vezi toată discuția)