Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concedii medicale

Am si eu o nelamurire :
-ce contributii se retin din indemnizatia angajatului , pentru zilele de concediu medical , suportate de catre unitate? ( cas 10,5%, somaj 0.5% , CASS 5.5% si impozit 16%).
Precizari mai multe detalii.
Cod boala...........
1. certificat medical initial
data acordarii :27.01.2011
de la 24.01.2011 pana la 27.01.2011
cod indemnizatie 06
cod urgenta medico chirurgicala 162
zile platite de angajator 4 - respectiv 312 RON
2. certificat medical continuare
data acordarii 27.01.2011
de la 28.01.2011 pana la 31.01.2011
cod indemnizatie 01
zile platite de angajator 1 - respectiv 59 RON
zile platite de FNUASS 1 - resppectiv 59 RON
- indemnizatie concediu medical suportata de societate : 371 RON
- indemnizatie suportata de FNUASS : 59 RON
- salariu aferent ore lucrate : 1.216 RON
Modul in care am calculat eu salariul este urmatorul :
salariu realizat : 1.646 RON ( 371 + 59+ 1216)
cas 10.5% - 149 ron
somaj 0.5% -8 ron
sanatate 5.5% - 87 ron
deduceri - 310 ron ( are 2 copii in intretinere)
tichete de masa - 131 ron
impozit 16% - 196 ron
rest de plata : 1.206 ron
Sunt calculate bine contributiile, in special cea la sanatate ?
Alina mie tot la fel mi-ar iesi.
Am tot calculat pana acum, la pensii ai retinut conform cod fiscal 2011.
Sa ai grija la contributiile angajatorului, la fond risc se retine la minim pe economie aferente zilelor de medical.
Popa Adrian, Contabil
lucian si eu am crezut ca am calculat corect , pana cand contabilul firmei la care lucrez m-a avertizat ca la indemnizatia pe zilele de concediu medical pe care o suporta unitatea nu se calculeaza cass 5.5%, a spus ca exista si baza legala pentru acest lucru dar nu mi-a precizat exact actul normativ care reglementeaza acest lucru , de aici a pornit nelamurirea mea; si in continuare nu stiu ce sa fac.
buna,
vreau sa te intreb cum ai calculat CAS-ul=149. nu reusesc sa-mi dau seama...#-o